Wtorek 07 lutego 2023r. 
REKLAMA

Pandemia, wojna i... więcej pacjentów z HIV. Lepiej wiedzieć

Data publikacji: 2022-11-30 23:18
Ostatnia aktualizacja: 2022-12-01 11:08
Pandemia, wojna i... więcej pacjentów z HIV. Lepiej wiedzieć
Fot. Agnieszka SPIRYDOWICZ  

Ten rok przyniósł w Polsce znaczący wzrost liczby osób z potwierdzonym zakażeniem HIV. Widać to również w danych z naszego regionu. Pandemia spowodowała spadek liczby wykonywanych testów i tym samym stawianych diagnoz. Teraz ich przybywa. Wojna na Ukrainie sprawiła zaś, że do polskiego systemu trafili też pacjenci z tego kraju. W większości już tam zdiagnozowani i leczeni.

W Polsce każdy zakażony ma dostęp do nowoczesnego leczenia. A osoba wcześnie zdiagnozowana i leczona nigdy nie rozwinie AIDS i nie narazi na zakażenie innych.

W czwartek, 1 grudnia, Światowy Dzień AIDS - to dodatkowy pretekst do uświadomienia, że warto się badać. A można to robić za darmo, anonimowo i bez skierowania w punktach konsultacyjno-diagnostycznych.

- Ostatnie dwa lata to dużo mniej diagnoz HIV, w tym roku ich przybyło - mówi prof. Miłosz Parczewski, prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS, kierownik oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. - Ale nasz region jest regionem stabilnym i osoby nowo

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 85% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 01-12-2022

 

Autor: Agnieszka Spirydowicz
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Onuc do "@Onuc"
2022-12-01 12:19:04
Gusta gustami ale mówimy o obiektywnych kanonach urody... Po prostu nie widać tego na co dzień... Jest już chyba tak jak w Niemczech , kiedyś się mówiła że Niemki są jakie są ale jak się trafia ładna Niemka to od razu królewna. U nas podobnie, młode Polki, Ukrainki takie sobie, jak się trafia ładna to naprawdę deklasuje koleżanki o ileś stopni... Po prostu. Kiedyś średnia była ponadprzeciętną, dziś chyba średnia to bardzo przeciętne, pospolite, grubo ciosane babochony...
Onuc do "@Onuc"
2022-12-01 11:01:41
WIesz, to o czym piszesz to chyba wynika bardziej o Twoim gusice, a jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje. Być może jest miedzy nami jakaś różnica wieku, być może wychowywaliśmy się na innych ideałach itd. Jeden lubi brunetki inny blondynki, jeden krótko obcięte, innego kręcą włosy pod pachami ;)
Ludzie, ludziska
2022-12-01 09:54:40
co wam odbiło iż nienawidzicie bohaterskiego Narodu? Jako poddani Sługi Narodu (goral z Golan) powinniście się wstydzić i przyjmować HIV.
Wyszlo szydlo z wora
2022-12-01 09:43:31
Czy rzad tak dziarsko walczacy z pandemia covid i pan profesor Parczewski z rady medycznej przy premierze osobiscie ( to ten od zakazu przemieszczania i godziny policyjnej dla niezaszczepionych eksperymentalnym eliksirem) nie powinni ostrzec Polakow przed zagrozeniem zanim fala przesiedlencow dotarla do nas?! Teraz widac, ze bardziej zalezy im na globalnej agendzie niz na zdrowiu Polakow!
@Onuc
2022-12-01 09:42:35
Tak sobie chodzę i słucham wraz z obserwacją i niestety nie mogę potwierdzić tego co napisałeś. Między Polkami i Ukrainkami nie widzę jakiejś specjalnej różnicy. Można dojść do wniosku że uroda i jednych i drugich jest mocno przereklamowana. Rozumiem że reklama dźwignią handlu ale człowiek ma oczy i widzi ten sam rodzaj przaśności. Nawet zastanawiałem się co wydarzyło się w ciągu ostatnich dekad z urodą Polek, dlaczego ta powszechna pospolitość, widzę że to problem szerszy, także ukraiński.
do Oho cenzura
2022-12-01 09:31:00
czytałem o tym i jestem w szoku, próbowałem wkleić link do tego raportu, niestety moderator jest szybki jeżeli chodzi o naszych "przyjaciół"
Onuc
2022-12-01 08:56:43
Problem w tym, że Ukrainki często/zwykle są atrakcyjnymi kobietami, podobnie jak Polki, tylko że Polki uległy głupiej modzie na oszpecanie się botxami i tatuażami. Co tu się dziwić, że polskie chłopy będą teraz roznosić zdobycze od Ukrainek. Tym bardziej, że tym dziewczynom pewnie też zależy na znalezieniu "wsparcia" u Polaków. PS: Docieramy do miejsca w historii, w którym "ruską onucą" nazywać się będzie ludzi mówiących gorzką prawdę wbrew propagandzie lewackiej (SLD=PZPR) .
Oho cenzura
2022-12-01 08:31:07
Na KS działa i nie dowiecie się że:"The HIV/AIDS epidemic in Ukraine is one of the fastest-growing epidemics in the world.[1][2][3][4][5][6] Ukraine has one of the highest rates of increase of HIV/AIDS cases in Eastern Europe[7] and highest HIV prevalence outside Africa."
h
2022-12-01 00:31:29
Ciekawe, co takiego wydarzyło się w tym roku, że odnotowano taki wzrost zakażeń...
Manipulanctwo
2022-12-01 00:07:48
osoby będącej autorem tekstu. Rosja i Ukrainy były krajami o największej dynamice przyrostu HIV (poza Afryką) na świecie! Teraz gdy mamy tak liczną falę migrantów z Ukrainy po prostu doświadczamy tego że tak wielu Ukraińców jest nosicielami HIV i co gorsza będziemy za to płacić także wzrostem zachorowań wśród Polaków. Fakty są porażające i nie ma znaczenia czy nazwiecie mnie ruską onuca czy nie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA