Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Opaska, która uratowała klif. Latarnia w Niechorzu podzieliłaby los kościoła w Trzęsaczu

Data publikacji: 04 sierpnia 2024 r. 09:05
Ostatnia aktualizacja: 04 sierpnia 2024 r. 09:05
Opaska, która uratowała klif. Latarnia w Niechorzu podzieliłaby los kościoła w Trzęsaczu
Ostrogi skutecznie zabezpieczają piaszczystą plaże poniżej betonowej opaski. Fot. Sylwia DUDEK  

Zdarza się niekiedy, że jadąc gdzieś, nad morze czy w góry, bezrefleksyjnie podchodzimy do miejsca wypoczynku. Okazuje się, że wiedza o tym, gdzie wypoczywamy, na co patrzymy czy nawet to, po czym chodzimy, może zaskoczyć a nawet wzbudzić podziw. Paweł Pawłowski, znany niegdyś głównie jako dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, a dziś pełnomocnik wójta gminy Rewal ds. dziedzictwa kulturowego pomaga w tym zakresie jak może. Na stronie gminy opublikował ciekawy materiał o klifie w Niechorzu. Betonowa opaska chroniąca ten klif to największa budowla hydrotechniczna nie tylko rewalskiego wybrzeża. Liczy pół kilometra długości.

Już w drugiej połowie XIX wieku Niechorze było chętnie odwiedzane przez kuracjuszy. Zaletą tego kąpieliska są ciągłe, silne rytmiczne uderzenia fal, które podczas gorącego lata wywołują chłodne, ostre i krystalicznie czyste powietrze. Wspaniałe doznania daje czysta, piaszczysta plaża oraz trzy równoległe mielizny ciągnące się wzdłuż w niewielkiej odległości jedna od drugiej, zauważa nasz przewodnik.

Rozwój żeglugi w drugiej połowie XIX wieku wzdłuż

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 79% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 02-08-2024

 

r.c. za: Paweł Pawłowski, gmina Rewal
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

BOSMAN
2024-08-06 09:10:09
Właśnie wróciliśmy z 5.08.2024 r. Wszystko ładnie pięknie -molo i plaża nie chce nikomu ubliżać ale jedno co mi się nie podobało to duże ilości pierza ptaków morskich wyżuconego przez morze

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA