Niedziela 13 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Ogrody fasadowe także w Szczecinie?

Data publikacji: 2020-11-10 15:35
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-20 10:32
Ogrody fasadowe także w Szczecinie?
 

W „mieście pływającego ogrodu" do tej pory to głównie wspólnoty mieszkaniowe partycypowały w tzw. rewitalizacji zielenią. Czyli korzystały ze wsparcia dwóch szczecińskich programów pomocowych: zielonych podwórek oraz zielonych przedogródków. Jest pomysł uruchomienia trzeciego - nieco mniej sformalizowanego, a bardziej społecznikowskiego - który miałby dotyczyć tworzenia ogrodów fasadowych.

W interpelacji skierowanej do Prezydenta Szczecina artykułuje go radna Edyta Łongiewska-Wijas (niezrzeszona). Proponując utworzenie miejskiego programu budowy tzw. ogrodów fasadowych.

Wzór via Europa

- Wiele europejskich miast zachęca swoich mieszkańców do zakładania tzw. ogrodów fasadowych (hol. geveltuinen). Stanowią je pasy roślin rosnące wzdłuż elewacji budynku. Nasadzenia te poprawiają estetykę i jakość ulicy, latem wewnątrz budynku utrzymują chłód, służą owadom i ptakom. Co szczególnie dziś istotne, rozwiązanie to sprawia, że miasto staje się bardziej odporne na zmiany klimatyczne. Z praktyką tą osobiście spotkałam się zwiedzając holenderskie miasta - propozycję uzasadnia radna.

Np.

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 85% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 10-11-2020

 

Autor: Arleta Nalewajko
Fot. Mirosław Winconek
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gaweł
2020-11-10 21:38:17
Bardzo dobra inicjatywa. Potrzeba nam więcej zieleni. Ale proszę nie zapominać o drzewach. Dlaczego nie sadzi się ich więcej? W Europejskich miastach robi się dziury w betonie w centrum i na przedmieściach, aby posadzić nowe drzewa. A tu? Oczywiście ogrody fasadowe też się przysłużą dla oczyszczania miejskiego powietrza.
beee
2020-11-10 19:04:19
cyt: : „w mieście pływającego ogrodu" . To się nazywa poczucie humoru. Raczej miasto brudu i kebabów

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ