Wtorek 31 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Testy obciążeniowe i tomograf dla drzew

Data publikacji: 2020-11-05 18:26
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-20 10:32
Testy obciążeniowe i tomograf dla drzew
 

To pierwsza tak kompleksowa diagnostyka zieleni zlecona przez szczeciński magistrat. Wprawdzie dotyczy niewielkiej - jak na skalę miasta - próby 53 drzew, ale zakresem obejmuje zarówno badanie tomografem komputerowym pni, jak też testy obciążeniowe dla oceny ich stabilności.

Diagnostyce zostaną poddane drzewa o rokowaniu niepewnym. W różnym wieku i rozmiarach. Choć głównie starodrzew, co do którego nie ma pewności, czy można go zachować bez konieczności wykonania cięć pielęgnacyjnych, czy przeciwnie - należy poddać korekcie korony, aby drzewa nie stanowiły zagrożenia dla bezpieczeństwa osób oraz mienia. Ocena stanu zdrowotnego w połączeniu z analizą ewentualnych zagrożeń może za sobą nieść również wnioski bezwzględne: o konieczności usunięcia danego drzewa. Jednak w tym przypadku ów wyrok będzie się opierał na obiektywnych danych naukowych, pozyskanych dzięki badaniu tomografem komputerowym oraz analizie matematycznej wyników testów obciążeniowych. To robi ogromną różnicę wobec tego, jak do tej pory drzewa w Szczecinie są kwalifikowane do wycinki.

Na liście do oceny - sporządzonej

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 69% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 05-11-2020

 

Autor: Arleta NALEWAJKO
Fot. Krzysztof JANKOWSKI
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Postępactwo
2020-11-06 00:08:33
Nie ma tomografii dla ludzi, umierają zamknięci w domach na potęgę , że nawet firmy pogrzebowe nie mogą nimi się zająć ( największe straty od stanu wojennego) , to choć dla drzew posługujmy z całych sił i piniędzy.
"postęp"
2020-11-05 20:14:49
Tomografia pni drzew, geriatria dla psów, personifikacja zwierząt i roślin, animalizacja ludzi... fiksum dyrdum.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA