Wedle ustaleń Najwyższej Izby Kontroli gospodarowanie nieruchomościami przez samorządy w naszym województwie w miejscowościach turystycznych odbywało się „na podstawie niepełnych i nieaktualnych ewidencji zasobu nieruchomości, i bez wymaganego planu wykorzystania tego zasobu". Zabrakło też analiz dotyczących skutków zbycia nieruchomości. Natomiast postępowania dotyczące zbywania i udostępniania nieruchomości podejmowano na ogół prawidłowo.
Wpływy związane z gospodarowaniem nieruchomościami dla gmin turystycznych stanowią ważne źródło dochodu. W 2019 r. jednostki samorządu terytorialnego w naszym województwie uzyskały z tego tytułu ponad 455 milionów złotych. Największy udział w dochodach z gospodarowania nieruchomościami stanowiły dochody ze zbycia nieruchomości oraz z najmu i dzierżawy. W 2020 roku było to odpowiednio: 34 i 29 procent.
- Turystyka dla województwa zachodniopomorskiego jest jednym z istotniejszych obszarów gospodarki, stymulującym rozwój społeczno-ekonomiczny regionu - wskazuje NIK. - Najważniejsza jest strefa nadmorska, w której znajduje się najwięcej obiektów
...