Środa, 22 marca 2023 r. 
15 szczecin
REKLAMA

Nie łam zasad, przewiduj, ogranicz zaufanie

Data publikacji: 20 czerwca 2022 r. 22:54
Ostatnia aktualizacja: 21 czerwca 2022 r. 21:46
Nie łam zasad, przewiduj, ogranicz zaufanie
Nadchodzące miesiące będą okresem wzmożonej aktywności tych, którzy siądą na rower lub hulajnogę. Dla bezpieczeństwa własnego, a przy okazji innych, w podróż jednośladem warto zawsze zabrać ze sobą to co bezcenne i nie boli, czyli myślenie. Fot. Mirosław WINCONEK  

Brak wyobraźni, brawura, a i często nieznajomość podstawowych zasad ruchu drogowego to przyczyny kolizji bądź wypadków, których uczestnikami są nie tylko piesi, ale też rowerzyści i użytkownicy hulajnóg. Jak wyglądają policyjne statystyki pod tym kątem w Szczecinie? Dramatu może jeszcze nie ma, ale dane wskazują, że wśród poruszających się jednośladami ofiarami takich zdarzeń znacznie częściej są jednak rowerzyści.

Bywają dni, że do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi kilkukrotnie. Tak było chociażby nie dalej, jak miesiąc temu, gdy w odstępie raptem kilku godzin jednego popołudnia doszło do dwóch potrąceń rowerzystek w rejonie nowego węzła drogowego przy Jeziorze Głębokim. W jednym z tych przypadków zakończyło się na pouczeniu zarówno kierującego autem, jak i cyklisty w związku ze stwierdzoną na miejscu przez policjantów współwiną. Drugie ze zdarzeń nastąpiło na skutek nieustąpienia przez kierowcę samochodu osobowego pierwszeństwa przejazdu rowerzystce, w wyniku czego kobieta została przewieziona do szpitala. I w tej sprawie - jak informuje szczecińska policja - trwają czynności

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 60% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 21-06-2022

 

Autor: Mirosław Winconek 
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ma obowiązek ustąpi
2022-06-21 21:31:12
Rowerzysta zanim wjedzie na jezdnię (również na przejazd dla rowerów) ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom, jeżeli przepisy tego wymagają.
zmiana niezbędna
2022-06-21 11:47:06
Wydaje się, że przepisy na temat poruszania się szczególnie na skrzyżowaniach dróg, na których przecież dominują samochody pisali rowerzyści. Z pozornym interesem dla siebie, bo przecież w przypadku kolizji obrywają najmocniej. Należy natychmiast przywrócić zdrowy rozsądek i odebrać rowerzystom pierwszeństwo przejazdu przez przejazdy rowerowe na skrzyżowaniach. Rowerzysta ma móc je przekroczyć po upewnieniu się, że nie wtoczy się prosto pod samochód opuszczający np. rondo.
Życie jest jedno
2022-06-21 09:38:14
Najgorsze są zachowania o podłożu samobójczym, czyli takie, gdy pieszy lub rowerzysta przekracza jezdnię w ogóle nie zerkając w stronę jadących samochodów i nawet nie zwalniając o milimetr. A potem w niebie będą rozpamiętywać, że przecież mieli pierwszeństwo.
@Wina
2022-06-21 08:19:21
Zgadza się! Ale najdurniejszym przepisem jest ten, że pieszy na pasach ma pierwszeństwo. I hordy ludzi włażą na jezdnie nie patrząc i nie zastanawiając się jak zatrzymać 1,5t w miejscu z prędkości 50km/h. Może przepis należało by chociaż odrobinę zmienić, że pieszy ma pierwszeństwo pod warunkiem ze przed wejsciem na pasy zatrzyma się i spojrzy w lewo,prawo,lewo.
Wina
2022-06-21 05:36:53
ustawodawcy jak i policji. Ostatnio dopiero mówi się o propozycji zmiany durnowatego przepisu, że rowerzysta będzie musiał się zatrzymać przed przejazdem przez jezdnie. I jeszcze jedno: po wyżej 18 roku życia dowód osobisty nie jest żadnym dowodem, że pedałujący zna przepisy ruchu drogowego i umie poruszać się po jezdni. Jakiś idiota to ustanowił.
blokują ruch pojazdó
2022-06-21 04:20:42
Przy rondzie j. Głębokie należałoby natychmiast usunąć oznakowanie przejść dla pieszych, lub zamontować sygnalizację świetlną dla pieszych. Piesi blokują ruch pojazdów na tym skrzyzowaniu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA