Czwartek 08 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Nie dogadają się – będzie strajk? Nauczyciele zaostrzają działania protestacyjne

Data publikacji: 2022-09-27 22:35
Ostatnia aktualizacja: 2022-09-28 09:32
Nie dogadają się – będzie strajk? Nauczyciele zaostrzają działania protestacyjne
Na razie to tylko wizualizacja, ale w pierwszych dniach października na ruchliwych ulicach Szczecina pojawią się banery zwracające uwagę na problemy nauczycieli i zmiany w oświacie. m.in. z komunikatami o takiej treści: „Chcesz, żeby Twoje dziecko było dobrze wykształcone? Jak? Tylko w Szczecinie w tym roku odeszło z pracy 389 nauczycieli!”. Koszt banerów, plakatów i ulotek szczeciński oddział ZNP pokrył ze składek członkowskich. Fot. ZNP Szczecin  

Całodobowe miasteczko edukacyjne w Warszawie, pikieta nauczycieli i pracowników oświaty oraz nauki i szkolnictwa wyższego 15 października w stolicy i różne akcje protestacyjne w regionach - takie działania przeprowadzi Związek Nauczycielstwa Polskiego w najbliższych tygodniach.

W Szczecinie rozwieszone zostaną banery, będą plakaty w komunikacji miejskiej, ulotki odkłamujące oświatową rzeczywistość oraz protest pod Urzędem Wojewódzkim. Największa centrala związkowa skupiająca nauczycieli nie wyklucza także strajku. To pokłosie braku rozmów o podwyżkach płac dla tej grupy zawodowej z premierem Mateuszem Morawieckim.

Wraz z początkiem roku szkolnego ZNP ogłosił pogotowie protestacyjne w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych, głównie z powodu niskich płac nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych. Protest to przede wszystkim akcja informacyjna dla rodziców o złej sytuacji polskiej oświaty, brakach kadrowych i ucieczce pedagogów z zawodu coraz niższym prestiżu nauczycielskiej profesji.

Jednocześnie ZNP wraz z Wolnym Związkiem Zawodowym Forum Oświata usiłowały

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 81% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 28-09-2022

 

Autor: Katarzyna Lipska-Sokołowska
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Fajniemacie
2022-09-28 09:15:34
Daj spokój, na nas takie żale już nie działają. Zawsze możecie dorobić zbierając szparagi u bauera albo na pół etatu w biedrze. Tak samo jak inni Polacy. Wyniki egzaminów w zachodniej oględnie mówiąc nie zachęcają do poparcia waszego protestu. Jeśli chcecie nas szantażować to wolna droga. Ja potrzebuję do pracy na budowie pomocnika fizycznego - zapraszam, 25zł za godzinę na rękę.
Monika
2022-09-28 07:34:52
Tusk obiecał 20% podwyżki w budżetówce a w Szczecinie i w regionie rządzi PO to czemu nie chcą dać tej podwyżki nauczycielom skoro ich szef Donald Tusk już tak postanowił
Licznik
2022-09-28 07:32:28
Może odeszło 389 najsłabszych nauczycieli to wtedy poprawia się jakość. Ciekawe czy wliczyli w to emerytów
Broniarze
2022-09-28 07:29:06
Widać broniarze mają kasę by ładować w transparenty, plakaty i reklamy. Wielu rodziców jakoś nie na takie fanaberie stać by nie było ale na pewno chcą by ich dzieci uczyli ludzie zrównoważeni i wykształceni rozumiejący współczesny świat. Skoro nauczyciele słuchali dziennikarzy z wyborczych wydzwaniających by nie nauczano z podręcznika HiT to może od tych pomyślą żeby dostać jakieś pieniądze ekstra. Natomiast podręcznik mówi prawdę kto niszczył Polskę i służył Moskwie
Kasia
2022-09-28 07:19:14
Odeszło 389 nauczycieli ale nie piszą o ile w ciągu ostatniej dekady rządów Krzystka i Geblewicza w Szczecinie zmniejszyła się liczba mieszkańców i uczniów oraz szkół. Dlaczego nie podają tych informacji?
Mirek
2022-09-28 06:37:58
Dzieci coraz mniej a kadry korzystających z profitów karty nauczyciela rosną i do tego ta komunistyczna skamielina ZNP
Julek
2022-09-28 06:19:48
Obecnie dobrze wyksztalcone dziecko to upór rodziców, cięzka nauka dziecka i odporność na kondycję szkolnictwa gdzie nauczyciele przebierają się za krowy badż handlują nieudanie beczkami whisky. Choć nie wszyacy są tak kiepscy, to jasne
Księgowy
2022-09-28 06:13:46
Pracuję w bardzo dużej szkole ponadpodstawowej z internatem. Zatrudnionych jest około 100 nauczycieli. W moich 19-tu latach pracy żaden z nauczycieli nie poprosił dyrektora o przeniesienie na etat administracji bo mu za ciężko w pracy dydaktycznej. Tylko jeden - elektronik odszedł ze szkoły i poświęcił się swojej prywatnej firmie na cały etat. Pozostali trzymają się biurek całą siłą. Przedtem pracowałem w przemyśle ponad 20 lat i z łezką w oku wspominam współpracę z prostymi robotnikami.
Gość
2022-09-28 04:51:37
Akurat chodzi im o wykształcenie naszych dzieci.Kasa , kasa ,kasa i jak najwięcej przywilejów.Faktycznie szkoda dzieciaków jak ma ich edukować taka roszczeniowa kasta.
Fajniemacie
2022-09-28 01:17:26
Czytam i nie dowierzam tym komentarza.. niektorzy to chyba nie rozumieją, że nauczyciele muszą protestować w ten sposób bo nie robią dla prywaciarza/korpo. Jak mi się nie podoba to szukam innej firmy a tu zawsze będę mieć to samo. Nie kazdy chce zmieniac zawod. Spoko zamiast na oświatę wydajmy miliardy na zabawę w żołnierzyków, pewnie nie jeden nauczyciel tam pójdzie. Praca lekka i bachory nie krzyczą.
MK
2022-09-27 23:47:59
Powinni być dumni, że pieniądze pierwotnie przeznaczone dla nich trafiły do uchodźców z Ukrainy. Ale faktycznie poziom, który reprezentuje spora część kadry nauczycielskiej jest niska. A ile miesięcy w roku pracują (jeśli podliczyć im wszystkie wakacje ferie, dni świąteczne)? 8-9 miesięcy w skali roku? To naturalne, że powinni się rozejrzeć za dodatkową pracą. Przynajmniej nie będą mieli czasu na organizowanie "tęczowych piątków" i propagowanie innych form dewiacji
Rumcajs
2022-09-27 23:25:45
Za zaniedbanie obowiązków zawodowych wszyscy na zbity pysk i do pośredniaka. Zobaczycie jak prawdziwa praca wygląda bez trzynastek, dopłat do wakacji i innych dodatków. A jak zachce się wam strajkować u mirka prywaciarza to po 5 min wywali was na pysk tak wygląda życie. PO zamroziło wam płace, likwidowali szkoły i etaty to było prawidłowo. Strajk kosztem dzieci to już kompletne dno. Wszyscy WON! Wypie*****
Chcielibyśmy
2022-09-27 23:00:37
Żeby nasze dzieci były lepiej wykształcone ale niestety jakość kadry nauczycielskiej jest tak niska że na to się nie zanosi... Co do odchodzenia nauczycieli... Jeśli sobie nie radzą to odchodzą, chyba tak lepiej dla samych dzieci. Z niewolnika nie ma pracownika i nikogo nie można zmusić do miłości. Kiepscy wyrobnicy po prostu się wykruszają.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA