W 2025 roku obchodzimy 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie - jednej z najtragiczniejszych, ale i najbardziej przełomowych dat w historii świata. Po sześciu latach brutalnych walk, okupacji, ludobójstwa i zniszczeń, Europa mogła wreszcie odetchnąć. Z perspektywy czasu, maj 1945 roku to nie tylko koniec wojny, ale początek trudnej drogi odbudowy, pojednania i redefinicji wartości, które przez lata były deptane przez totalitaryzmy.
Maj 1945 roku - data, która na zawsze pozostanie w pamięci narodów jako moment zakończenia największego konfliktu w dziejach ludzkości. Upadek III Rzeszy, kapitulacja Niemiec i triumfalne wejście sił alianckich do Berlina przyniosły długo wyczekiwany pokój i zwycięstwo. Wśród żołnierzy, którzy maszerowali ku stolicy Niemiec, znajdowali się także Polacy - niezłomni, zdeterminowani, prowadzeni przez nadzieję na wolną ojczyznę.
Polskie drogi do Berlina wiodły ze wschodu i z zachodu.
Z jednej strony - żołnierze I i ll Armii Wojska Polskiego walczący ramię w ramię z Armią Czerwoną, z drugiej - Polskie Siły Zbrojne - II Korpus generała Andersa,
...