Czwartek, 28 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Mieszkańcy ratują od zapomnienia. „Każda płyta skrywa historię”

Data publikacji: 09 sierpnia 2021 r. 17:15
Ostatnia aktualizacja: 10 sierpnia 2021 r. 12:22
Mieszkańcy ratują od zapomnienia. „Każda płyta skrywa historię”
Znalezione płyty przechowywane są na Cmentarzu Centralnym, w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Fot. Denkmal Pomorze  

Mieszkańcy Szczecina oddają kolejne płyty nagrobne w ramach akcji „Uwolnić historię z piwnic" prowadzonej przez Stowarzyszenie Denkmal Pomorze. Ostatnio społecznicy pojechali na ulicę Słowackiego, gdzie czekała na nich pani Krystyna z płytą upamiętniającą Friederikę Kindermann z domu Kohlheim. Co ciekawe, nagrobek został znaleziony już w latach 60. ubiegłego wieku.

- Płytę znaleźliśmy, kiedy jako dzieci bawiliśmy się w piwnicy. Była ukryta i przysypana hałdą węgla. Odkryliśmy ją zupełnie przypadkiem i postanowiliśmy zachować aż do dziś. Wcześniej nie było instytucji, do której moglibyśmy się z nią zgłosić - tłumaczy pani Krystyna. - Uważam, że taki nagrobek powinien być w godnym miejscu, jak lapidarium lub cmentarz. Gdy będzie leżał w kamienicznej piwnicy, nikt nie dowie się, jaką historię ze sobą niesie. Córka znalazła informację o akcji Denkmal Pomorze i postanowiła napisać.

Friederika Kindermann urodziła się 8 września 1789 roku, a zmarła 18 października 1862 roku.

- Nagrobek należał do osoby urodzonej jeszcze w XVIII wieku, co stanowi sporą rzadkość i stawia go wśród

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 72% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 09-08-2021

 

Autor: Karolina Nawrocka 
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do Sromotnik
2021-08-10 12:04:32
A ty to masz jakieś ciągoty do funkcjonariuszy czy o co chodzi? Nie odkryłeś ameryki, takie płyty są wszędzie. Pytanie, czy też chciałbyś znaleźć jaką płytę należącą do twojej rodziny w murku na który sikają psy?
Bachu
2021-08-10 07:29:49
Celowe i świadome niszczenie takich miejsc nie powinno mieć miejsca. Jednak każdy kto odrobinę zna historię Szczecina wie że takie miejsca były likwidowane już dawno dawno temu w różnych miejscach w których powstawało coś innego. Temat baaaardzo szeroki, niestety bardzo niewielu współczesnych mieszkańców zna historię miasta. Temat jest poruszany raczej gdy w mediach brak konkretnych tematów na "jedynkę"
@Borowik
2021-08-10 07:04:29
Warunkiem utrzymania grobów pionierów jest opłacanie przez ich rodziny miejsca na groby. Jeżeli nie to likwidacja, inni czekają już na te miejsca.
pamiętaj
2021-08-10 06:38:30
A może również zaczniemy szukać płyt poświęconych pamięci zmarłych poza Polską, umieszczanych na rodzinnych grobach.A niestety upływający czas tj 20 lat istnienia grobu przy braku opłaty powoduje lifidacje .A takie artefakty giną A są one dowodem na zmiany granic i pokazują czasy PRL u,gdzie była to jedyna możliwość upamiętnia. Apeluje o szukanie tych pamiątek może powstanie miejsce na CC gdzie będą tworzyć lapidarium.
@ck
2021-08-09 21:57:14
W Polsce po 20 latach nie opłacany grób ulega likwidacji i szczątki lądują w zbiorowej mogile. Tam możesz szukać szczątków tych o których pytasz. Jeśli pytasz o groby przedwojennych Polaków mieszkających w Szczecinie to z dużym prawdopodobieństwem zostały oni zniszczone przez Niemców.
ck
2021-08-09 20:50:56
No właśnie.... Kiedyś się już pytałem gdzie na cmentarzu centralnym w Szczecinie są groby przedwojennych mieszkańców Szczecina?.
Borowik
2021-08-09 20:41:42
Chciałbym się dołączyć do wskazań opieki nad nagrobkami szczecinian pionierów, którzy nie bacząc na groźby niemieckich kul i innej rozzuchwalonej swołoczy dbali by to miasto było naszym domem. Ich groby pionierów są zaniedbane bo miasto ma inne zainteresowania ale społecznicy z dojczdenkmal organization także nie powinni dzielić artefaktów na lepsze i gorsze, na artefakty do odrzucenia i zapomnienia i te do odszukania.
SromotnikBezwstydny
2021-08-09 19:15:28
niech funkcjonariusze Denkmal Organisation przejda sie uliczkami blokowiska na np. Osiedlu słonecznym i przyjrzą się murkom ograniczającym ulicochodniki, Zobaczą z czego są wymurowane.... Podaję przykład tego osiedla. Lecz ten "zwyczaj" panował na całym Pomorzu od Szczecina po Elbląg i zapewne jeszcze dalej....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA