Niedziela, 21 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Mglista perspektywa dla szczecińskich Bliźniaków. Stan (fatalnego) zaniedbania [GALERIA]

Data publikacji: 18 maja 2021 r. 09:07
Ostatnia aktualizacja: 18 maja 2021 r. 19:08
Mglista perspektywa dla szczecińskich Bliźniaków. Stan (fatalnego) zaniedbania
Fot. Arleta Nalewajko  

Dziesiątki starych opon, tony śmieci, szkła, plastikowych opakowań i budowlanych odpadów szpecą pejzaż wokół dwóch malowniczo położonych stawów Bliźniaków. Fatalny obraz zaniedbania niegdyś parkowego terenu, który mógłby stanowić znakomite miejsce rekreacji na północy Szczecina.

Mało kto wie, że Bliźniaki - opodal ulic Studziennej i Widuchowskiej - na Żelechowej mają sporo wspólnego z malowniczym Jeziorem Szmaragdowym. Podobnie jak ono, powstały na miejscu dawnych wyrobisk kopalnianych (tu: margle i glina dla miejscowej fabryki cementu portlandzkiego), jakie funkcjonowały w granicach Szczecina jeszcze przed wiekiem. Są atrakcyjnie położone - na wzgórzu, z którego rozciąga się widok na rozlewiska Odry. Niegdyś wokół nich był park, a dalej nawet winnice. Teraz zieleń wokół stawów jest zaniedbana, a pośród niej się rozrastają dzikie wysypiska.

- Większy ze stawów niegdyś był kąpieliskiem. Oba, regularnie zarybiane, przyciągały wędkarzy. Woda była w nich tak czysta, że na brzegach łowiono raki. Wprawdzie wędkarze tu powrócili, ale zaniedbany teren wokół zniechęca do rekreacji i

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 71% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 18-05-2021

 

Autor: Arleta Nalewajko
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Aktywiści?
2021-05-18 18:57:24
Chodzi ci o nieformalnych pracowników Urzędu Miasta?
@MM
2021-05-18 18:54:42
Te bajki o mieszkającej w tej okolicy patologii nie ukryją niestety faktu, że większość istniejącej tam substancji mieszkaniowej jest własnością gminy, podobnie jak teren wokół tych bajorek. Zapewne Prezydent Miasta uznał, że nie warto inwestować w te dzielnice albowiem tamtejsi mieszkańcy i tak na niego nie zagłosują. Z takim sposobem zarządzania daleko nie zajedziemy.
Do MM
2021-05-18 17:57:26
Jeżeli z dyskusji pod artykułem zrozumiałeś tyle, żeby w efekcie przypomnieć o tym gdzie zgłaszać dzikie wysypiska i tyle żeby mieszkańców nazywać kibolami, to słabo (w śródmieściu ich nie ma?) Widać ze nie znasz tej części miasta. Wielu tak "myśli" i m.in. dlatego Szczecin jako całość jest nijaki.
Aktywywiści
2021-05-18 17:06:46
Gdzie radni Słowik ,Jackowski czy Wijas? Tylko plac Orła Białego murale pod Trasą Zamkową i schodki przy Trafostacji????
MM
2021-05-18 12:37:49
@Piotr: Bo tam mieszka tzw. true suweren i kibolstwo ,wystarczy sie przejechac liniami ktore jada na Skolwin np 63 to widac kto tam jezdzi ,przeklenstwa,alkohol,papierosy, norma. a wysypiska smieci mozna zgłaszac na www.alertszczecin.pl albo krajowa mapa zagrożen bezpieczenstwa. bo tak to sobie bedzie tam lezec i lezec.
Pomorzanin
2021-05-18 12:08:58
Jak napisał przedmówca, takich miejsc na Połnocy jest wiele, ale brak jakichkolwiek planow na ich rekreacyjne, widokowe czy turystyczne wykorzystanie sprawia, że kończą jako wysypiska odpadów dla pobliskich działek i osiedli albo wpadają w łapy dewoloperów, a to oznacza ich powolny koniec np liczne stawy i miejsca widokowe na Warszewie czy Żelechowej lub "prywatę" z ogrodzeniem i drutem kolczastym - Staw za Stokiem przy ul.Warcisława.
Piotr
2021-05-18 10:50:04
Północ Szczecina, poza Warszewem, była i jest zaniedbaną częścią miasta, ponieważ nie mieszkają ty "elity". Dlatego też z niczym nie można się przebić do świadomości decydentów. Nie tylko te dwa stawy są tego przykładem. Miejsca o dużym, niewykorzytanym potencjale można wskazać np. na wzgórzach skolwińskich czy na Gocławiu. Starsi ludzie, którzy zamieszkują te okolice nie wygrają głosowań w projektach obywatelskich i nie są w stanie lobbować w kwestii koniecznych inwestycji drogowych.
bieta
2021-05-18 10:45:35
Te stawy pamiętam z dawnych lat. Wtedy jeszcze az tak fatalnie nie było. Niestety ludzie niczego nie uszanują. W wielu miejscach w mieście mamy po prostu wysypiska śmieci.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA