Piątek 15 października 2021r. 
REKLAMA

Malownicze (Słoneczne) trzcinowisko

Data publikacji: 2021-04-01 20:39
Ostatnia aktualizacja: 2021-05-16 20:24
Malownicze (Słoneczne) trzcinowisko
Fot. Mirosław Winconek  

Otoczenie szczecińskiego Jeziora Słonecznego należy do miasta. Jego wody - wbrew pozorom - nie. Porasta je trzcinowisko i to w tempie, które niepokoi nie tylko okolicznych mieszkańców.

To jedno z najbardziej urokliwych szczecińskich jezior. Jednak trzcina i tatarak szybko zagarniają coraz większą jego powierzchnię. Gdy lustra wody coraz mniej, to znaczy, że akwen się starzeje, wypłyca, ulega lądowaceniu. Jeśli proces ten nie zostanie w porę zatrzymany, to w ciągu dekady - jak prognozują naukowcy - gumienieckie jezioro przemieni się w mokradło.

Jak temu zapobiec? Między innymi ograniczając ekspansję trzcinowiska. Właśnie w tej sprawie kolejne interpelacje do prezydenta Szczecina składa radna Agnieszka Kurzawa (Prawo i Sprawiedliwość). Zwracając uwagę, że zarośnięte jezioro „przez brak pielęgnacji jest już mało widoczne przez metrowe trawy".

- Teren jest zagospodarowany i ciekawy rekreacyjnie: pełen spacerujących rodzin, biegaczy, rowerzystów. Zbudowany jest tam również taras widokowy. Jednak wydaje się, że w obecnej sytuacji kompletnie nie spełnia swojej funkcji, gdyż po jeziorze

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 78% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 01-04-2021

 

Autor: Arleta Nalewajko
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ