Czwartek 01 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Królewski browar w miejsce kurnika [GALERIA]

Data publikacji: 2022-01-09 17:42
Ostatnia aktualizacja: 2022-01-09 20:48
Królewski browar w miejsce kurnika
Fot. Krzysztof ŻURAWSKI  

In München steht ein Hofbräuhaus - to tytuł bardzo popularnej w Niemczech piosenki biesiadnej. Mowa w niej o pewnym budynku stojącym w Monachium przy Am Platzl 9. Jego losy związane są ściśle z postaciami historycznymi oraz z ważnymi wydarzeniami na świecie. Mowa o wymienionym w piosence Hofbräuhaus - dziś to jeden z najbardziej znanych na świecie pubów.

Piwo a pobożność

Nie od razu był to lokal związany z wyszynkiem. Wcześniej mieściła się tam warzelnia piwa. Oto pokrótce jej historia. W tym samym roku, gdy Galileusz zostaje wykładowcą matematyki na uniwersytecie w Pizie, a Henryk IV Wielki zostaje pierwszym królem Francji z dynastii Burbonów, to w Monachium Wilhelm V, książę Bawarii zwany Pobożnym, nakazuje budowę browaru. A dzieje się to wszystko Roku Pańskiego 1589.

Budowa była podyktowana względami praktycznymi. Dwór książęcy nie posiadał bowiem własnego browaru, a piwo sprowadzał z odległej miejscowości Einbeck w Dolnej Saksonii. Powodowało to znaczny ubytek w książęcej kasie. Bardziej opłacało się więc wybudować browar, niż sprowadzać coraz droższe piwo.

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 82% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 07-01-2022

 

Autor: Krzysztof ŻURAWSKI
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wujek Adolf
2022-01-09 20:20:09
zaczynał swą karierę tamże. Program NSDAP tam został pierwszy raz zaprezentowany jak alternatywę do "reżymu". Polscy "naziści" w trakcie "majowych" imienin wujka układają sfastykę z wafelków - cieniasy. W w/w browarze w czasie "kampusu" było ponad 2 tys. "totalnych opozycjonistów".

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA