Pozornie to wielki granitowy głaz. Doświadczony w odzyskiwaniu zaginionych zabytków policjant dostrzegł w nim jednak artefakt o średniowiecznej metryce: element chrzcielnicy lub żaren. To niejedyne historyczne znalezisko, ostatnio dokonane na pewnej posesji os. Słonecznego w Szczecinie.
U zbiegu ul. Pszennej i Chłopskiej wciąż rośnie dąb, w cieniu którego ponad sto lat temu dawni mieszkańcy Klęskowa ustawili pomnik dla upamiętnienia około dwudziestu swych bliskich, którzy polegli na frontach I wojny światowej.
- Na cokole w formie kolumny z nieoszlifowanego granitu spoczęła postać orła z rozpostartymi skrzydłami - oryginalny pomnik z 1919 r. opisuje komisarz dr Marek Łuczak, ceniony historyk i autor wielu monografii o przeszłości Szczecina, a też najbardziej znany w Polsce policjant zajmujący się odzyskiwaniem utraconych zabytków. - Na tablicy umieszczonej na cokole wyryto napis: „Swym poległym bohaterom, wdzięczni mieszkańcy Hökendorf 1914-1918". Nad inskrypcją znajdował się Żelazny Krzyż, a pod nim żołnierski hełm i kwiaty. Pomnik otoczony był metalową balustradą.
Pomnik w
...