Szeroko pojęta ochrona środowiska, coraz częściej występujące alergie oraz nietolerancje pokarmowe u psów i kotów inspirują naukowców do szukania alternatyw wobec tradycyjnych karm dla czworonogów. Nowe technologie wdrażane w życie przynoszą nie tylko ulgę pupilom, ale stają się również zasadne gospodarczo i ekonomicznie.
Nowe nawyki żywieniowe wśród czworonogów to lata ciężkiej naukowej pracy - mówi dr Krzysztof Dudek, koordynator projektów badawczo-rozwojowych w HiProMine, jedynej firmy w Polsce, która pracuje nad hodowlą owadów Hermetia illucens na skalę masową.
- Dzisiaj możemy powiedzieć z pełną stanowczością, że karma z insektami dla psów i kotów jest odpowiednia biologicznie dla mięsożernych zwierząt. Insekty są łatwo dostępne, a ich hodowla jest przede wszystkim etyczna. Nie przyczynia się do wzrostu emisji dwutlenku węgla i zużycia wody pitnej, tak jak hodowla tradycyjnych zwierząt gospodarskich, larwy karmi się paszą z pozostałości produktów rolno-spożywczych, które dotychczas były utylizowane. Jednym słowem: produkcja karmy z dodatkiem insektów zmniejsza ilość odpadów w
...