Jezioro Ińsko potrzebuje ratunku! Perła w koronie poważnie zagrożona
Jezioro Ińsko potrzebuje ratunku! Perła w koronie poważnie zagrożona
[FILM]
Data publikacji: 27 września 2024 r. 12:47
Ostatnia aktualizacja: 01 października 2024 r. 12:30
Miłośnicy jeziora zamierzają je ratować. Fot. Zrzuty ekranu z filmu "Ińsko zamiera"
Na głębokości od czterech metrów od powierzchni jeziora nie ma już prawie życia. Nie ma już dużych ryb, a woda jest skażona i brudna. Powolna agonia zatoki jeziora Ińsko przyśpieszyła w ostatnich latach wyraźnie, a zaniepokojeni mieszkańcy i właściciele działek rekreacyjnych nad zatoką Miałka, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Uważają, że trzeba zrobić wszystko, co się da, by ocalić nie tylko najbardziej zanieczyszczoną część jeziora, ale także tę, która jest jeszcze w miarę w dobrej kondycji.
Niepokojące sygnały docierały do nas od pewnego czasu. O brudnej wodzie, o zakazie kąpieli, o bakteriach E.coli, o nieszczelnych szambach, o spływie do jeziora ścieków gospodarczych itp. Dlatego wybraliśmy się do Ińska, by przekonać się, czy to prawda. W jeden z ostatnich, ciepłych dni wrześniowego lata. Najbardziej interesowała nas zatoka Miałka, tym bardziej że już wcześniej dotarły do nas wyniki próbek pobranej tam wody.
– W tym pięknym jeziorze, w jego zatokowej części, tylko w wierzchniej części wody jest jeszcze jakieś życie, niżej już go praktycznie nie ma – mówi Maciej Baum, który już od ponad 30 lat każdą wolną chwilę spędza na swojej działce, leżącej nad zatoką. – Ta degradacja nastąpiła bardzo szybko i zupełnie nas zaskoczyła. Dlatego postanowiliśmy zawalczyć o to, by ten proces zatrzymać, bo w przeciwnym razie obejmie on całe jezioro Ińsko, które jest przecież największą atrakcją tej okolicy i jedną z pereł w koronie przyrody całego Pomorza Zachodniego.
...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 74% treści.
Pełna treść artykułu dostępna w eKurierze z dnia 27-09-2024
Mieszkańcom jest obojętne czy Jezioro będzie czyste czy brudne.
A tak ilu mieszkańców mieszkających od lat w insku ma działkę na jeziorem i wybudowany dom.
Już ińsko nie będzie takie jak było.
A co najważniejsze to miejscowi Burmistrzowie doprowadzili zmieniając plany zagospodarowania przeszczennego
NA NIEKORZYŚĆ ŚRODOWISKA
A gdzie oczyszczalnie ścieków na terenach niezurbanizowanych.
Ile budynków przy jeziorze tyle szamb.
Woda jeszcze czysta
A to co na dnie?
Ile rtęci?
Ile ołowiu?
Mirek Sareło
2024-10-13 19:59:08
Od Redakcji i ich Redaktorów oczekiwał bym większej rzetelności!
Prawdziwym zagrożeniem dla jeziora i całego Pojezierza Ińsko jest wydobywanie żwiru na wielką skalę. Fakt zanieczyszczeń w odnodze jeziora Ińsko jest spowodowany bezmyślnością byłego Burmistrza Liwaka jak i samych mieszkańców, którzy z tej odnogi zrobili sobie szambo i teraz mają pretensje, że szambo wybiło iśmierdzi!
Mirosław Sareło
2024-10-13 19:45:36
Prawdziwym zagrożeniem dla jeziora Ińsko i innych znajdujących się w pobliżu jezior Wisola i Długie jest wydobywanie żwiru z wyrobiska Ińsko na to wydali zezwolenie Marszałek Gablewicz i były Burmistrz Liwak, który przez 10 lat, nie zadbał o odnogę Miałka.
Prawda jest też taka, że sami mieszkańcy z tej odnogi jeziora zrobili sobie szambo i teraz mają pretensję, że szambo wybiło! Innymi słowy nasrali pod siebie a teraz oczekują żeby to gówno ktoś wybrał i jeszcze im dupska wyczyścić!
Woda 2
2024-10-01 11:17:52
Czytelnik ty nie rób propagandy pod siebie . rozmawiamy o odpowiedzialności urzędasów o nierobach , o nieczystościach które płyną do obu jezior i są związane nie z tymi którzy ten problem naświetlają . Ten proces ściekowy mamy co najmniej od 40 lat.
Czytelnik
2024-09-30 04:24:20
A co na to wojewoda i urząd Marszałkowski
W SZCZECINIE to tu chyba były wydawane
Rozporządzenia odnośnie Ochrony Ińskiego Parku Krajobrazowego.
Czy Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zwchodniopomorskiego
Interesuje się Parkami Krajobrazowymi
W naszym województwie.
Czy odwolowywal się od decyzji wydanych
budów w pasie 100m od Lini brzegowej jezior Położonych w Parkach Krajobrazowych.?
Przykład
Gmina ińsko Obręb Ciemnik
Budynki przy jeziorze ińsko.
Czytelnik
2024-09-30 04:06:46
Wszystkie instytucie odpowiedzialne za środowisko w insku a w szczególności obecne władze Ińska powinno kontrolować organy ścigania odnośnie wydanych decyzji
waronkow zabudowy w pasie 100m od jeziora.
Jednym z zakazów jaki obowiązuje w Ińskim Parku Krajobrazowym jest właśnie zakaz budowy w odległości 100m metrów od jeziora budów prócz obiektow
służącym turystyce wodnej.
Odnośnie obiektów służących turystyce wodnej wypowiadały się sądy.
Wydano pozwolenia na budowy a teraz sprawdzają szamba.
Może byc
2024-09-29 22:16:17
O plotkach dotyczacych zamontowanych szamb na wioskach nieposiadających dna również słyszałem. Wcale mnie to nie dziwi. Taki typ ludzi tam mieszka. Po cotygodniowym spacerze wzdłuż jeziora obok Mialki zbieramy kilka worków smieci. Sami mieszkańcy nie dbają o to miejsce i taki jest efekt
Woda
2024-09-29 20:50:18
Od dziesiątek lat jak był PGR na Miałce wszystkie brudy leciały do jeziora , jest też powszechną tajemnicą że wszyscy na Miałce mają wielkie dziury w szambach i te nieczystości wybijają z bestialskim smrodem w bagnie na środku wsi. Nikt z władz które w wolnej Polsce rządziły w Gminie nie chciał się tym problemem zająć . Nasuwa się związane z tym problemem pytanie : jaką my pijemy wodę , odpowiedzialna firma twierdzi że jest bardzo czysta i smaczna , ja oceniam ją jako ściek.
Pablo
2024-09-29 17:16:55
Wszyscy od razu atakują mieszkańców nad jeziorem ale prawda leży po innej stronie. Od dawna wiadomo że ińskia oczyszczalnia pobiera wodę czystą z ińskiego jeziora i splukuje całe nieczystości spowrotem do jeziora pewnie urzędnicy nasi wiedzą i im się tak opłaca. Sprawdźcie Oczyszczalnie Ścieków Ińsko i prawda wyjdzie
Spełnione przysłowie
2024-09-28 16:52:32
Tak, to jest perła a wokół wieprze.
Dąb
2024-09-28 16:50:54
Gdzie są i były systemy ochronne jak Iński Park Krajobrazowy , Pojezierze Ińskie , Ostoja Ińska , i Natura 2000 , to armia urzędasów którzy zajęci są wymyślaniem jak zarobić jeszcze większą kasę , a głównym ich zajęciem jest wymyślanie coraz to nowych zakazów dla mieszkańców gminy , gdzie fałszowano konsultacje społeczne w ramach zrównoważonego rozwoju ,gdzie zapomniano całkowicie że prawo do rozwoju mają mieszkańcy , gdzie nie ma nad nimi żadnej kontroli , to jest bezprawie.
@ Mama
2024-09-28 16:50:39
Aktualni będą się angażować?
Mama
2024-09-28 15:10:45
Problem jest poważny , obecni włodarze Gminy nie są odpowiedzialni za stan jeziora gdyż są od kilku miesięcy przy władzy . Co robili poprzednicy , to oni są winni , interesowała ich tylko kasa i układy . Od ( Bioetanol) do( żwirowni) wszyscy robili pod siebie niestety . Tu nie było gospodarza który by się angażował w sprawy rozwoju Ińska i Gminy.
TZ.
2024-09-28 12:12:14
Jezioro zanieczyścili ci, którzy je obudowali wokół. KAŻDY domek nad jeziorem powinien być skontrolowany pod względem odprowadzania ścieków. I konsekwentnie egzekwować należy eksploatację szamb, i surowo karać za odprowadzanie ścieków do jeziora.
Klemend
2024-09-28 11:46:14
Może Gmina i Wody Polskie powinny zainwestować w areator powietrza, który można zamontować w zatoce Miałka. Wypowiedz Pani Burmistrz jakos mało mnie przekonuje. Brak pomysłu na rozwiązanie sytuacji.
Jordan
2024-09-28 11:21:36
Moze ktos w koncu zainteresuje się Gospodarstwem Rybackim dzierzawiacym jezioro Ińsko. Proces trzebienia jeziora z ryb trwa w najlepsze. Z roku na rok coraz mnie ryb. Fałna południowej część jeziora Ińśko jak i jez. Linówko jest doatkowo niszczona przez miejscowych kłusowników. Gospodarstwo rybackie nie przeprowadza żadnych kontroli pod kątem kłusownictwa, a sami bez limitów dokonują połowów.
Jordan
2024-09-28 11:16:21
Od 2018 roku mam działkę nad j. Ińsko. Na przełomie lipca i sierpnia tego roku woda w zatoce Miałka ewidentnie została zanieczyszczona. W przeciągu 6 lat nie widziałem nic podobnego. Woda zrobiła się dosłownie seledynowa, a ten stan utrzymywał się co najmniej przez 3 tygodnie. Sprawę zgłaszałem mailowo do Wód Polskich, Gminy i WOŚ. Odpowiedzi żadnej nie otrzymałem, więc nie wiem czy jakiekolwiek kroki podjęto. Podejrzewam, że ktoś mógł spuścić nieczystosci do jeziora.
To przecież szambo
2024-09-28 08:02:38
dla okalających go cynksiarzy nazywających się biznesmenami.
RB_OG
2024-09-28 07:59:12
Czy z filmu wynika, że trzeba wyburzyć most? który może być nawet przyczyną ograniczenia wymiany wody pomiędzy częściami jeziora, może za gęsto jest konstrukcja mostu w wodzie? Ciekawe ile jest mandatów za spuszczanie nieczystości do jeziora? Ciekawe jest czy wybudowano oczyszczalnie ścieków spuszczającą wody po oczyszczeniu w odległosci 100 km od Ińskiego Parku Krajobrazowego ?
Szamba
2024-09-28 07:10:06
Wystarczy sprawdzić rachunki za wywóz nieczystości z szamb po kolei z każdej okolicznej nieruchomości.
Artur
2024-09-27 21:36:17
W przeszłości jezioro Ińsko szczyciło się I klasą czystości wód. I co się stało? Otóż wysprzedaż gruntów wokół jeziora, podział na tzw. działki rekreacyjne, masowa zabudowa. To człowiek doprowadził do takiego stanu, a będzie jeszcze gorzej. Proces eutrofizacji - prowadzi do przyrostu glonów i sinic, zmniejsza zawartość tlenu w wodzie, powoduje stopniowe zarastanie jeziora. Przyczyną jest zrzut ścieków,spływ z pól nawozów wykorzystywanych w rolnictwie itp. To samo czeka jezioro Woświn i inne.
Ja
2024-09-27 19:25:45
A może w końcu skończyć z dzierżawa jeziora przez tych legalnych kłusowników zwanych ryboustwo i wprowadzić zakaz korzystania w lato z plaży przez brudasów przyjezdnych gmina i tak wielkie g z tego ma dodatkowo skontrolować szamba w Linówku i Miałce znaleźć lewe odpływy z szamb do jeziora czy rowu mieszkam tu ponad 40 lat wiem co mówię
Ostoja fecum
2024-09-27 19:15:23
i kłusownictwa. No ale i to się już nie mieści. Sprawdźcie szamba daczy nowobogackich pobudowanych wokół.
w komunie
2024-09-27 18:58:49
to jezioro było jednym z niewielu zbiorników wodnych o najwyższej klasie czystości, wodę można było pić bezpośrednio z jeziora... sami do tego doprowadziliście
Ad rem
2024-09-27 18:25:58
A gdzie spuszcza ścieki oczyszczalnia z Ińska? Tak pytam, dla kolegi.
Lidia
2024-09-27 17:19:03
Zgadzam się że winni są mieszkańcy którzy robią wszystko co tu zostało napisane i dodatkowo podlewają wodą z jeziora ogródki działkowe i myją w nim różne świństwa
luzak
2024-09-27 14:25:50
a za powyższy stan nie są przypadkiem odpowiedzialni mieszkańcy i właściciele działek nad jeziorem? dziwnym trafem zawsze tak się dzieje z jeziorami przy których zaczyna sie nowa zabudowa, Spuszczanie zawartości szamba do jeziora, strumyków, plus inne rzeczy, Potem następuje płacz jak teraz, Rolnictwo też dokłada cegiełkę - stosowanie chemii czyli nawozów.
Pomorzanin
2024-09-27 14:11:38
Kiedyś najczystsze jezioro w okolicy... Plan "sprzedajmy jak najwięcej działek" wokół jeziora jak widać przynosi efekt... Żadnej strefy buforowej dla tych pseudoosiedli rekreacyjnych, do tego zaniczyszczoną i przenawożoną wodę prowadzą także cieki z terenów rolniczych wpadające do jeziora...
eee
2024-09-27 14:09:05
Nie jest chyba aż tak źle. Niedawno miałem przyjemność nurkować w tym jeziorze i na głębokości ok 8m wciąż pojawiały się ryby, i to całkiem okazałe. Ale faktycznie szału nie ma, pojedyncze osobniki można spotkać i jakieś niewielkie rośliny, tak to pustkowie. A i to nie było w zatoce tylko bliżej środka jeziora. Na pewno problemem jest tu niedostateczne natlenienie wody, może aerator jak na głębokim by pomógł. No i wysprzątanie jeziora, bo na dnie zalega masa śmieci, nawet daleko od brzegu.
Endriu
2024-09-27 13:42:18
Ciekawe czy Pani burmistrz dotrzyma słowa i wraz z podległymi urzędnikami i zajmie się na poważnie sprawą czy były to tylko puste deklaracje na potrzeby filmu i artykułu!!!!!????
Zgadzam się na przechowywanie moich danych osobowych na urządzeniu, z którego korzystam w formie tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych (w tym na profilowanie i w celach analitycznych) przez Kurier Szczeciński sp. z o.o. Więcej w naszej Polityce Prywatności.