Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Jesteśmy coraz bliżej lotu na Marsa. Uniwersytet Szczeciński dokłada swoją cegiełkę

Data publikacji: 01 czerwca 2024 r. 16:20
Ostatnia aktualizacja: 01 czerwca 2024 r. 16:20
Jesteśmy coraz bliżej lotu na Marsa. Uniwersytet Szczeciński dokłada swoją cegiełkę
Eksperymenty przygotowane przez polskich, w tym szczecińskich, naukowców będą realizowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Fot. Wikipedia/NASA  

Załogowy lot na Marsa jest w zasięgu naszych możliwości, zapowiadają zarówno NASA, jak i firma SpaceX Elona Muska. Jeśli w końcu zrobimy ten przełomowy dla historii ludzkości krok, to także dzięki naukowcom z Uniwersytetu Szczecińskiego. Eksperyment US znalazł się wśród siedmiu przybliżających nas do podróży na Czerwoną Planetę polskich projektów, które zakontraktowała Europejska Agencja Kosmiczna.

Nieprzyjazna przestrzeń kosmiczna

Pełna nazwa szczecińskiego pomysłu, który będzie realizowany w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, to „Zanim polecimy na Marsa: Czy niesporczaki mogą pomóc w ochronie innych organizmów w przestrzeni kosmicznej?". Projekt jest prowadzony przez konsorcjum trzech uczelni: Uniwersytetu Szczecińskiego jako lidera, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Eksperyment przygotowuje interdyscyplinarny zespół koordynowany przez prof. Ewę Szuszkiewicz z Instytutu Fizyki US. Zaangażowany w niego jest także m.in. prof. Franco Ferrari, także reprezentujący szczecińską uczelnię.

- Przestrzeń kosmiczna nie jest

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 84% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 31-05-2024

 

Alan Sasinowski
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Move on
2024-06-01 17:55:54
Lolo Ferrari

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA