sobota, 28 listopada 2020r.

Horror w krypcie

Data publikacji: 2020-11-21 12:25
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-22 10:05
Horror w krypcie
 

Porozbijane trumny, rozrzucone szczątki ludzkie, niesamowity nieład - obraz jak z horroru zobaczyli naukowcy z Muzeum Archeologiczno-Historycznego ze Stargardu po wejściu do krypty w Białowąsie w gminie Barwice. Krypta znajduje się pod kościółkiem z XVII wieku i kryje szczątki dawnych właścicieli wsi - rodu Glasenappów. Kościół zbudowano jako kaplicę grobową.

Białowąs to niewielka wieś w gminie Barwice. Niegdyś lenno rodów von Vodig oraz von Glasenapp. Galsenappowie dość szybko stali się właścicielami tej miejscowości i okolicznych ziem. W Białowąsie pozostał po nich wielokrotnie przebudowywany pałac, przypałacowy park i kościół. Podziemia kościoła od zawsze wzbudzały ciekawość, niekiedy niezdrową….

Zwyczaj budowania krypt grobowych i kaplic grobowych był dość powszechny na Pomorzu. Podobne obiekty zachowały się w pobliskim Kiełpinie, gdzie chowano przedstawicieli rodu von Zastrow, podobna krypta kościelna znajduje się w Tychowie ze szczątkami rodziny miejscowego pastora i w Krągu, gdzie jest mauzoleum rodu von Podewils. Kaplica grobowa w kształcie rotundy ze

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 87% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 20-11-2020

 

Tekst i fot. Ryszard Bańka

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ