piątek, 10 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Otworzyli właz do krypty. Miejsce spoczynku Macieja von Krockowa

Otworzyli właz do krypty. Miejsce spoczynku Macieja von Krockowa

Otworzyli właz do krypty. Miejsce spoczynku Macieja von Krockowa
Data publikacji: 2020-05-24 12:25
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-25 11:29
Wywietleń: 1253 456491

W sobotę (23 maja) w kołobrzeskim kościele rektoralnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP otwarto właz do wejścia do krypty, w której prawdopodobnie spoczywa ciało pochowanego tam w 1675 roku Macieja von Krockowa. Mowa o radcy dworu księcia Bogusława XIV, który był reprezentantem króla polskiego Władysława IV na konferencji westfalskiej kończącej w 1648 roku wojnę 30-letnią. Maciej von Krockow był także dyplomatą brandenburskim na usługach wielkiego elektora Fryderyka Wilhelma I.

O miejscu jego pochówku mówią źródła historyczne. Samej trumny z ciałem dyplomaty nie znaleziono, bo zejście do krypty zasypane jest ziemią. Nie to jednak było celem akcji prowadzonej przy udziale Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Chodziło jedynie o potwierdzenie, że w świątyni dokonano pochówku i tego, że w kościele nadal mogą spoczywać szczątki doczesne radcy. Jak twierdzą badacze, wśród których jest dr hab. Andrzej Ossowski, Maciej von Krockow był jedyną osobą, której ciało tam spoczęło.

Wejście do nieeksplorowanych dotąd podziemi świątyni znajduje się pośrodku nawy głównej. Zakrywają je dębowe belki. Jak zdradzili badacze, którzy sprawdzili teren pod kościołem przy użyciu georadaru, w południowo-zachodniej części nawy głównej natrafili na anomalie typowe dla takich budowli jak krypta. To właśnie w tym miejscu spoczywa prawdopodobnie ciało Macieja von Krockowa.

Obecny przy badaniach ksiądz Piotr Zieliński, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kołobrzegu zdradził, że inwazyjne poszukiwania nie będą póki co prowadzone. Przypomniał przy tym treść napisu, jaki miał się znaleźć na trumnie.

- Był po łacinie, a jeden z naszych księży emerytów go przetłumaczył – mówi ks. Zieliński.

Sentencja ma brzmieć: „Wędrowcze, który jesteś pobożny i Boga się boisz, oszczędź ten grób. Niczego bowiem nie znajdziesz oprócz prochów i kości tam ukrytych.”.

- Myślę, że nie będziemy przeszkadzać – zaznacza kapłan uważając poszukiwania pochówku Macieja von Krockowa na chwilę obecną za zamknięte. ©℗

(pw) 

Fot. Artur BAKAJ

Na zdjęciu: Poszukiwania miejsca spoczynku Macieja von Krockowa w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kołobrzegu.

Otworzyli właz do krypty. Miejsce spoczynku Macieja von Krockowa Otworzyli właz do krypty. Miejsce spoczynku Macieja von Krockowa Otworzyli właz do krypty. Miejsce spoczynku Macieja von Krockowa

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie