Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Franciszek Gil. Krzyk o prawo do życia na ziemi

Data publikacji: 23 stycznia 2021 r. 09:06
Ostatnia aktualizacja: 16 maja 2021 r. 20:22
Franciszek Gil. Krzyk o prawo do życia na ziemi
 

Franciszek Gil zmarł, mając niecałe 43 lata. Od wielu miesięcy żył wtedy biednie, nie miał z czego płacić czynszu za niewielkie mieszkanie. Opowiadano, że gdy z tego powodu przyszli go eksmitować, stał w jego drzwiach gotów go bronić. Do Szczecina przyjeżdżał od 1946 roku. Był wówczas jednym z najbardziej znanych reportażystów w Polsce, autorem reportaży drukowanych w ogólnopolskim tygodniku „Odrodzenie".

Pisał, że mieszkanie przy ul. Agnieszki, która później otrzymała jego imię, dostał od wojewody Leonarda Borkowicza. Uważał, że „pierwszy książę pomorski po trzynastu latach - wojewoda - chciał zaludnić swój kraj także artystami".

A Franciszek Gil był artystą. Któż po wojnie pisał o Szczecinie tak sugestywnie jak on, któż tak umiał szkicować słowami przestrzeń miasta? Zacytujmy fragment reportażu „Dni i noce nad Odrą" (1953): „Miasto wciąż było pełne światła. (…) Najwięcej światła było w porcie. Schodziło z ogromnej, nie przesłoniętej dachami kopuły nieba, wspartej o wzgórza puszczy Bukowej, o wieże i skarpy Starego Miasta, odbijało od szafirowych zatoczy,

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 91% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 22-01-2021

 

Autor: Bogdan Twardochleb 
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zibi
2021-01-23 13:00:55
Jest jeszcze w pamięci niewielu, co naprawdę jest warte

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA