Środa 07 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Fort wzbogacił się o unikaty z XVII wieku!

Data publikacji: 2022-09-16 16:32
Ostatnia aktualizacja: 2022-09-16 16:32
Fort wzbogacił się o unikaty z XVII wieku!
– To komplet pikiniera – wyjaśnia Piotr Białek, historyk wojskowości i przewodnik. Prawdopodobnie został postrzelony w pierś. W kirysie jest wgniecenie, które jest wyczuwalne z drugiej strony. Z kolei w morionie, a konkretnie w jego przedniej części widać uszkodzenie po uderzeniu broni siecznej. Fot. Bartosz TURLEJSKI  

Unikatowa siedemnastowieczna kolekcja zbroi pikiniera z armii króla szwedzkiego Gustawa II Adolfa, Lwa Północy, trafiła do kolekcji Fortu Gerharda w Świnoujściu. Mało kto dzisiaj pamięta, że Szwedzi rządzili Pomorzem sto lat. Po ich pobycie na tych ziemiach pozostało jednak bardzo mało zabytków.

Niezwykłe znalezisko w Świnie

To kolekcja uzbierana przez właściciela jednego z dawnych nadmorskich pensjonatów w latach 1923-1944. Wraz z końcem II wojny światowej szwedzkie artefakty wraz z właścicielem zostały ewakuowane ze Świnoujścia. Później unikaty trafiały do innych pasjonatów.

Warto zaznaczyć, że moda na kolekcjonerstwo w latach 20. XX wieku była dość powszechna. Znamienne, że już wtedy prywatne kolekcje niemieckich mieszkańców Świnoujścia były ciekawsze niż zbiory tutejszego muzeum miejskiego. W przypadku tej kolekcji wszystko zaczęło się od szyszaka, który został odnaleziony przez dwóch chłopców w Starej Świnie w Karsiborze.

- Starszy z chłopców zbierał na brzegu kanału Świny kamienie, żeby po chwili, z pluskiem, wrzucić je z powrotem do wody - opowiada Piotr

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 75% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 16-09-2022

 

Autor: Bartosz TURLEJSKI
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@@
2022-09-17 10:18:10
Dobrze, że tożsamość, różnorodna historia Świnoujścia jest układana, odzyskiwana etc.
mieszkanka XXI
2022-09-17 08:44:00
Interesujące losy unikatów z XVII wieku.... Ludzie tworzą historię....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA