W ręce muzealników z Fortu Gerharda trafiły dokumenty, które stanowią prawdziwą rzadkość. To zeszyt kursanta, podoficera Marine Flugabwehrschule w Świnoujściu, a dokładnie oddziału wspomnianej szkoły w miejscowości Zempin na wyspie Uznam. Zapiski, w których zawarto m.in. taktykę walki z nieprzyjacielem, w tamtym czasie nie mogły wpaść w niepowołane ręce.
Uznam i Wolin jak dzisiejsza Ustka
Starszy mat (niem. Obermaat) Alois Rosner w szkole odbywał kurs specjalistyczny od lipca do sierpnia 1940 roku. Obsługiwał działa artylerii nadbrzeżnej 8,8 oraz 10,5 cm. Nad Bałtyk Alois przyjechał z Górnego Śląska. Zapiski nie zdradzają nam, gdzie służył wcześniej. Jest natomiast data urodzenia. Rocznik 1920 wskazuje, że w momencie szkolenia na wyspie Uznam miał 20 lat i już był podoficerem.
Alois trafił na szkolenie do placówki, która mieściła się w Zempinie na wyspie Uznam, niecałe 30 km od Świnoujścia. Gmina pozostała częścią Niemiec po wojnie i jest dzisiaj uzdrowiskiem. Budynki, w których kursanci przygotowywali się do obsługi wojennych maszyn, podobnie jak i wiele innych
...