Sobota, 25 maja 2024 r. 
REKLAMA

Broń Franciszka Rybki w Forcie Gerharda

Data publikacji: 25 października 2020 r. 11:41
Ostatnia aktualizacja: 20 stycznia 2021 r. 10:32
Broń Franciszka Rybki w Forcie Gerharda
Potocznie nazywano pistolety marlinami od nazwy firmy, które je produkowała. Ten, który trafił do Świnoujścia, jest nie tylko w doskonałym stanie, ale ma również ciekawą historię. Kiedyś właścicielem broni był cichociemny Franciszek Rybka. Fot. Bartosz Turlejski  

W zbrojowni Fortu Gerharda w Świnoujściu pojawił się niezwykły eksponat. To amerykański pistolet maszynowy z okresu II wojny światowej UD42. Broń jest wyjątkowa nie tylko dlatego, że jest bardzo rzadka, ale również ze względu na swoją historię. Właścicielem tego pistoletu był Franciszek Rybka, pseudonim „Kula", cichociemny, kapitan piechoty Wojska Polskiego oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Armii Krajowej.

Amerykanie wyprodukowali jedynie 15 tysięcy sztuk tej broni. Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych nie były zainteresowane pistoletem, bo broń była przystosowana do nabojów 9 x 19 mm Parabellum. Fiaskiem zakończyła się również próba jej sprzedaży do Holandii. Ostatecznie UD42 kupiły służby wywiadowcze w Anglii i USA. Pistolety dostarczane były do okupowanej Europy. Służyły w ruchach oporów; także w polskich oddziałach partyzanckich.

- Z broni korzystały ruchy oporu w całej Europie. Stosunkowo duża ilość tych pistoletów została zrzucona na teren Polski. Korzystali z niej m.in. powstańcy warszawscy, co zachowało się na zdjęciach - mówi Piotr Piwowarczyk,

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 59% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 23-10-2020

 

Tekst i fot. Bartosz Turlejski
Na zdjęciu: Potocznie nazywano pistolety marlinami od nazwy firmy, które je produkowała. Ten, który trafił do Świnoujścia, jest nie tylko w doskonałym stanie, ale ma również ciekawą historię. Kiedyś właścicielem broni był cichociemny Franciszek Rybka.
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

To ja, Franek Dolas
2020-10-25 19:04:49
- cieszę się iż moja spluwa nareszcie się odznalazła. Trzeciej "światówki" nie zamierzam rozpętywać- stary już troszkę jestem.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA