Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Dla jednych biznes, dla drugich konsekwencje. Taki handel jest karalny

Data publikacji: 09 listopada 2021 r. 19:23
Ostatnia aktualizacja: 09 listopada 2021 r. 19:48
Dla jednych biznes, dla drugich konsekwencje. Taki handel jest karalny
Wystawa skonfiskowanych przez celników „pamiątek” z zagranicznych podróży Fot. Ryszard PAKIESER  

Wracając z zagranicznego urlopu, często nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre pamiątki wwożone do kraju w bagażu mogą nam przysporzyć problemów. Chodzi o przedmioty wykonane z dzikich zwierząt lub roślin zagrożonych wyginięciem.

Taki nielegalny handel wart jest na świecie ok. 20 mld dolarów. W proceder zaangażowane są pojedyncze osoby i całe grupy przestępcze. Za wwóz okazów CITES do Polski grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności - przypomina Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Co oznacza skrót CITES? Kryje się pod nim konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwana także konwencją waszyngtońską, która została sporządzona w Waszyngtonie 3 marca 1973 r. Skrót pochodzi od angielskiego: Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora.

„Celem zapisów tego dokumentu jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu nimi, ich rozpoznawalnymi częściami i produktami

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 81% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 09-11-2021

 

(ksz)
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA