Żniwa, czas zbierania plonów, to jeden z najważniejszych i najgorętszych okresów dla rolników zajmujących się produkcją roślinną. W tym roku na Pomorzu Zachodnim rozpoczęły się one nieco wcześniej niż zwykle - z powodu wysokiej temperatury zboża szybciej dojrzały. Jednak na polach jest wilgotno i zbiory mogą potrwać nawet do początku września. Współcześni rolnicy mają do dyspozycji nowoczesne maszyny, ale kiedyś wiele prac wykonywano ręcznie, a podczas żniw na polach pracowały całe rodziny.
Mechanizacja w rolnictwie pojawiła się na początku XX wieku, choć nie wszędzie. W dawnych czasach liczyła się przede wszystkim praca ludzkich rąk. Rolnicy używali narzędzi, które dzisiaj można oglądać w muzeach etnograficznych i skansenach. Zboże żęto sierpem, który później zastąpiła kosa, wiązano w snopki, młócono cepem. Do transportu wykorzystywano fury i konie, które je ciągnęły. Z czasem pojawiły się maszyny: kosiarki, młocarnie, prasy, ciągniki…
Prawdziwą rewolucją okazał się kombajn zbożowy. W Polsce pierwszy kombajn - Vistula - opuścił Fabrykę Maszyn Żniwnych w Płocku w
...