W Szczecinie doliczono się istnienia prawie stu cmentarzy powstałych na przestrzeni wieków. Różniły się nie tylko czasem powstania, ale także powierzchnią, lokalizacją oraz czasem ich likwidacji, której często towarzyszyła dewastacja, co zwłaszcza miało miejsce po wojnie na terenach tzw. Ziem Odzyskanych. Kolejny podział, jaki można zastosować, to podział wyznaniowy.
Szczecin, jak długi i szeroki, pełen jest terenów pocmentarnych. Zaznaczyć przy tym trzeba, że mowa jest o współczesnych granicach administracyjnych miasta, które stosunkowo niedawno wchłonęło np. osiedla i dzielnice położone na północy oraz na prawobrzeżu.
Historia cmentarzy jest zróżnicowana. Zanim powstały te większe, zmarłych chowano głównie przy kościołach. Rozwój nastąpił wraz ze zniesieniem statusu twierdzy - pozwoliło to na poszerzenie granic miasta i jego dalszą rozbudowę - także w kontekście cmentarzy. Najlepiej widać to na przykładzie Cmentarza Centralnego (do roku 1945 Hauptfriedhof). Jego początki sięgają końca XIX wieku, kiedy to w roku 1899 rozpoczynają się prace związane z powstaniem miejskiego
...