- Gdy złapiemy bakcyla, zaczynamy uczyć się technik i umiejętności wykorzystywania tego, co daje nam las - przekonuje Andrzej Junkiert, bushcrafter. Sztuka przetrwania w warunkach ekstremalnych z pomocą własnych umiejętności (survival) oraz nocowanie w lesie (bushcraft) to aktywności, które zyskują coraz większą popularność w Polsce. Na terenie 430 nadleśnictw w całym kraju, w ramach programu „Zanocuj w lesie", wytyczono obszary, na których bez obaw można uprawiać tego typu hobby, nie naruszając ustawy o lasach.
Bushcraft i survival to formy rekreacji znane Polakom m.in. ze szklanego ekranu. Popularyzatorami tych hobby i zarazem bohaterami programów survivalowych byli m. in. Bear Grylls, Ed Stafford czy Reymond Paul Mears.
Słowo bushcraft pochodzi z języka angielskiego i składa się z dwóch słów: bush, czyli krzak, krzew oraz craft, czyli rzemiosło.
Tym co wyróżnia bushcraft od szeroko pojętego survivalu jest zwrócenie się w stronę pierwotnego obcowania z naturą i stosowania najprostszych rozwiązań. Bushcraft często nie jest tak skrajnym doświadczeniem. Jest to sztuka trudna i
...