Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Zielona ściana, czyli więcej tlenu dla Szczecina

Data publikacji: 04 września 2019 r. 21:29
Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2020 r. 22:14
Zielona ściana, czyli więcej tlenu dla Szczecina
 

Rozmowa z Anną Kubiak, architektką krajobrazu i florystką, właścicielką „Zielonej Mody" i pomysłodawczynią projektu pn. „Zielona ściana"

 - Prowokujesz, pytając: Czy nie zabraknie nam tlenu?

- Ostatnie pożary lasów tropikalnych zwróciły uwagę opinii publicznej na kwestie ilości tlenu w atmosferze. Nie bez powodu. Amazonia stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych oraz największy i najbogatszy gatunkowo obszar na planecie. Natomiast teren zajmowany przez amazoński las deszczowy, zwany zielonymi płucami świata, to obszar o powierzchni 5,5 mln km kw. - siedemnastokrotnie większej niż Polska. Produkuje 20 procent całego tlenu na Ziemi. Jeśli pożary nie zostaną szybko opanowane, amazoński las deszczowy może przekształcić się w mało żyzną sawannę. W tym scenariuszu ziemski ekosystem przeszedłby radykalną metamorfozę. Najbardziej odczuwalne byłoby właśnie obniżenie ilości tlenu w powietrzu.

- Nie każdy jest na tyle świadomy, aby dostrzec to zagrożenie i zrozumieć jego skutki. Ignoranci np. siadają na werandzie i twittują: „Mam prośbę do wszystkich panien strajkujących

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 82% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 04-09-2019

 

Autor: Arleta Nalewajko 
Fot. Mirosław Winconek
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA