sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Zielona ściana. Postaw na pnącza

Zielona ściana. Postaw na pnącza

Zielona ściana. Postaw na pnącza
Data publikacji: 2019-09-05 19:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-09 15:21
Wywietleń: 5772 413010

Trzy skrzynie, a w nich wysokie stalowe konstrukcje podtrzymujące donice z kwiatami i ozdobne pnącza. Całość - pomyślana jako zielona ściana - stanęła w czwartek przy "Zielonej Modzie" Anny Kubiak, u zbiegu ul. Jagiellońskiej i Śląskiej. Zbudowana przez uczestników pikniku ekologicznego, zorganizowanego zgodnie z ideą: "więcej tlenu dla Szczecina".

W wielkich aglomeracjach jakość powietrza jest coraz gorsza. W jego poprawie mogłoby pomóc sadzenie drzew. Niestety, w zurbanizowanej przestrzeni często brakuje dla nich miejsca. Jak więc pomóc naturze i mieszkańcom miast zapewnić więcej tlenu? Anna Kubiak, architektka krajobrazu i florystka, proponuje sadzić pnącza.

Nie dość, że zajmują mało miejsca, to są od drzew i krzewów mniej wymagające: mogą rosnąć w ubogiej glebie, zarówno w cieniu, jak i w miejscach o pełnym nasłonecznieniu. Szybciej też od nich się rozwijają - roczny przyrost sięga nawet 1,5 metra, a co za tym idzie szybciej tworzą efektywną biomasę, będąc swoistym generatorem tlenu. Z murów wyciągają wilgoć, a też dla otulonych nimi domów służą za dodatkową warstwę izolacyjną: w zimie chroniąc przed chłodem, a latem - przed upałem. Pnącza mają jeszcze jeden, prócz dekoracyjnego, istotny walor: wspierają miejską bioróżnorodność. Zarówno dzięki temu, że kwitną i wydają owoce, więc służą owadom, zwierzętom i ptakom za pokarm. Jak też wytwarzają mnóstwo pędów, które z czasem stają się natury ostoją, m.in. dając schronienie naszym "braciom mniejszym".

Mimo tak wielu plusów, powszechna wiedza o pnączach jest niewielka. Są więc niedoceniane i bezmyślnie usuwane z miast. Dlatego właśnie edukacji ekologicznej na ich temat miał służyć czwartkowy piknik ekologiczny ph. "Zielona ściana". Prowadzony przez Annę Kubiak, a przy wsparciu programu Społecznik oraz szczecińskiej Ligi Ochrony Przyrody.

- Wspieramy wszystkie inicjatywy związane z promocją zieleni, ochroną środowiska i klimatu - komentowała Danuta Chodyniecka, wiceprezeska szczecińskiej LOP uczestnicząca w pikniku "Zielona ściana". - Dlatego włączamy się również w promocję pnącz jako generatorów tlenu. Już przygotowaliśmy pakiet materiałów edukacyjnych, jakie zamierzamy przekazywać nauczycielom - opiekunom szkolnych kół LOP. Wiedza o zbawiennych dla śródmiejskiego klimatu pnączach trafi więc do uczniów i rodziców. Długofalowy efekt edukacyjny jest murowany!

W "zielonej ścianie", pierwszej jaka stanęła w Szczecinie (5 bm.), znalazły się m.in. bluszcz pospolity oraz biały, wiciokrzew pomorski oraz japoński, winobluszcz trójlistny oraz klematisy. W roli efektownych ozdobników - tym razem - pojawiły się komarzyce w odmianach, dichondie oraz wrzosy. Jak na uliczny piknik przystało, nie zabrakło herbaty, kawy, przekąsek, a też siedzisk, nawet stołu.

Wszystko wskazuje na to, że idea "więcej tlenu dla Szczecina" trafiła na przyjazny grunt w Radzie Osiedla Centrum, która przymierza się do posadzenia zielonej ściany przy jednej ze szkół na swym terenie. Natomiast skonstruowana w czwartek "zielona ściana" ostatecznie powędruje na pl. Orła Białego. Jednak w najbliższych dniach będzie eksponowana tam, gdzie powstała, czyli u zbiegu ul. Jagiellońskiej i Śląskiej.

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

Zielona ściana. Postaw na pnącza Zielona ściana. Postaw na pnącza Zielona ściana. Postaw na pnącza Zielona ściana. Postaw na pnącza

Komentarze

Alga
Świetna inicjatywa. Popieram.
2019-09-06 08:59:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie