Wtorek, 05 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Wsparcie dla nauczycieli w czasach szkoły na odległość

Data publikacji: 17 kwietnia 2020 r. 09:05
Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2020 r. 22:16
Wsparcie dla  nauczycieli w czasach szkoły na odległość
 

Rozmowa z Urszulą Pańką, dyrektorem Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie

- Od 12 marca w szkołach zawieszono lekcje i ograniczona została również działalność Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Biblioteki Pedagogicznej z powodu pandemii koronawirusa. Mimo to nauczyciele prowadzą lekcje zdalne, w dodatku muszą sięgać po zupełnie nowe metody nauczania. Jakie zgłaszają najczęstsze problemy?

– Problemy, z którymi borykają się nauczyciele w zupełnie dla nich nowej sytuacji, polegającej na zmianie procesu nauczania na system zdalny, najczęściej dotyczą obszaru informatyczno-komunikacyjnego: nie wszyscy uczniowie mają dostęp do komputera z internetem lub mają dostęp ograniczony – co wynika z potrzeby korzystania z tych urządzeń również przez innych członków rodziny. Podobne trudności mają nauczyciele. Pojawiają się także kwestie wychowawcze, które występują podczas lekcji online i na które trudno jest zareagować poprzez medium, jakim jest internet. Taka forma pracy powoduje również przemęczenie nauczycieli, którzy nie tylko prowadzą lekcje w zupełnie odmiennych od dotychczasowych warunkach, ale także muszą w diametralnie inny sposób niż wcześniej przygotowywać się do lekcji, aby były one atrakcyjne i zrozumiałe dla uczniów. Jako placówka doskonalenia staramy się wspierać nauczycieli w tych trudnościach – mogą kontaktować się z naszymi nauczycielami konsultantami za pomocą poczty elektronicznej, wyznaczone są również godziny zdalnych konsultacji na platformie Moodle.

– Centrum doskonali nauczycieli także w zakresie nowych metod, organizując szkolenia, seminaria, konferencje. Jak pomaga szkołom i nauczycielom w obecnej sytuacji?

– Rozpoczęliśmy ten rok szkolny radośnie: obchodami 70 lat doskonalenia nauczycieli na Pomorzu Zachodnim. W tej chwili natomiast, każdego dnia, staramy się potwierdzać, że to duże doświadczenie i przez wiele lat wypracowywana jakość naszych działań pozwala nam w odpowiedni sposób wspierać nauczycieli w momencie kryzysowym. Czujemy, że jako placówka doskonalenia jesteśmy powołani do tego, aby szczególnie w takich sytuacjach – nowych i trudnych – zapewniać nauczycielom profesjonalną pomoc. Dlatego też w krótkim czasie przygotowaliśmy nową formułę dla naszych dotychczasowych działań: część szkoleń, które miały się odbyć stacjonarnie, zmieniła formułę na szkolenia e-learningowe. Przygotowaliśmy wykłady multimedialne, odpowiadające zarówno na dydaktyczne, jak i wychowawcze potrzeby nauczycieli.

Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 74% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 17-04-2020

 

Autor: Elżbieta Kubera
Fot. Ryszard Pakieser
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zazeł
2020-04-18 15:14:14
Na fotografii typowy belfer starego typu - zjadł wszystkie rozumy i teraz ma obstrukcję.
marzyciel
2020-04-17 13:08:44
"w dodatku muszą sięgać po zupełnie nowe metody nauczania" - może raczej chodzi o nowe techniki, a nie metody. Ustawiczny dokształt pedagamoni powinien objąć również dyrektora ZCDN. Dziwię się temu, że jeszcze nie dorobili się tam e-biblioteki dostępnej dla każdego nauczyciela o każdej porze dnia i nocy.
Jarun
2020-04-17 11:31:11
Ulka jest jak tank T34, lufa i do przodu.
hmm
2020-04-17 09:41:13
To ta pani, która miała iść na emeryturę, ale właściwie to nie poszła?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA