Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Szkoła i przedszkole w Szczecinie zamknięte z powodu dezynfekcji

Data publikacji: 09 marca 2020 r. 15:00
Ostatnia aktualizacja: 10 marca 2020 r. 12:29
Szkoła i przedszkole w Szczecinie zamknięte z powodu dezynfekcji
 

Szkoła Podstawowa nr 45 i filia Przedszkola Publicznego nr 58 w Szczecinie zostały zamknięte w poniedziałek i będą nieczynne do czwartku. To zalecenie powiatowego inspektora sanitarno-epidemiologicznego. Kilkanaście szkół w Polsce zawiesiło zajęcia z powodu podejrzenia wystąpienia koronawirusa. Zgodnie z zaleceniami sanepidu zamknięte placówki są poddawane dezynfekcji.

- Dwie szczecińskie placówki zostały zamknięte, ponieważ uczęszczało do nich troje dzieci, które z rodziną przebywały w ostatnim czasie w Niemczech - poinformowała nas Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy WSSE. - Rodzina trafi na oddział w Szczecinie w celu przeprowadzenia diagnostyki. Decyzją powiatowego inspektora w Szczecinie placówki będą dezynfekowane.

Rzecznik dodała, że trwa postępowanie wyjaśniające i dalsze decyzje będą podejmowane po konsultacjach lekarskich. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco. Rodzice dzieci uczęszczających do tych placówek otrzymali informację, by obserwować dzieci i pamiętać o zasadach higieny.

- Kierując się zasadą bezpieczeństwa i ostrożności, podjęto decyzję o czasowym zamknięciu dwóch szczecińskich placówek oświatowych, z uwagi na fakt, iż przebywały w nich osoby, co do których zachodzi podejrzenie zarażenia się koronawirusem - poinformowała nas Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta. - W związku z koniecznością przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń, placówki będą nieczynne przez dwa dni, do najbliższego czwartku. Z uwagi na zaistniałą sytuację, rodzice zostali poproszeni o możliwie jak najszybsze odebranie dzieci z placówek oraz o monitorowanie stanu zdrowia swoich pociech.

Decyzja o zamknięciu tych placówek zapadła w poniedziałek po południu. Jeszcze przed południem, po posiedzeniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, wszystkie placówki pracowały planowo. - Wszystkie decyzje dotyczące zamknięcia szkół podejmuje Sanepid. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że sytuacja jest dynamiczna. Jesteśmy w stałym kontakcie z Sanepidem i zwołujemy codzienne posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego - powiedział nam Dariusz Sadowski z Biura Prasowego Urzędu Miasta Szczecina.

W poniedziałek z powodu podejrzeń zachorowania na koronawirusa zamknięto trzy szkoły w Rybniku na Śląsku. Minister edukacji Dariusz Piontkowski podał, że dotychczas kilkanaście szkół w kraju zawiesiło czasowo funkcjonowanie. Dodał, że placówki dostosowują się do specjalnie stworzonych rozporządzeń. Zapytaliśmy w Zachodniopomorskim Kuratorium Oświaty, czy taki przypadek występuje w naszym województwie.

- Na bieżąco szkoły prowadzą monitoring, otrzymujemy informacje, a następnie przekazujemy je do ministerstwa - poinformował nas Daniel Wróbel z Biura Prasowego Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Jako pierwsza w Zachodniopomorskiem zamknięta była Szkoła Podstawowa nr 6 w Kołobrzegu, gdzie z podejrzeniami koronawirusa uczyła się 10-latka, u której badania nie potwierdziły zachorowania. Podobnie było z Zespołem Szkół w Policach, który zamknięto z poowdu podejrzenia choroby u dwóch uczennic. Mimo, że wynik był ujemny, uczniów w internacie poddano tygodniowej kwarantannie i  dopiero w niedzielę o godz. 24 mogli opuścić budynek i udać się do domów. W piątek zamknięto także SP3 w Gryfinie z powodu podejrzenia wystąpienia koronawirusa, czego badania nie potwierdziły. Podobna sytuacja była także w SP w Szczecinku. W poniedziałek zamknięto dwie kolejne placówki -  SP45 i filię PP48. Wiadomo już, że lekcje, które się nie odbyły, szkoły będą musiały odpracować.

Minister Dariusz Piontkowski zaapelował o zachowanie higieny osobistej, aby utrudnić rozprzestrzenianie się tego wirusa. MEN przekazał instrukcje szkołom, według jakich schematów dyrektor ma reagować, jak kontaktować się z powiatową stacją sanepidu, gdyby pojawiło się podejrzenie zarażenia koronawirusem.

W związku z potencjalnym ryzykiem Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego zobowiązał dyrektorów placówek oświaty do: bezwzględnego stosowania wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego; bieżącego monitorowania stanu zdrowia dzieci; wzmożonej higieny; ograniczenia organizacji na terenie placówek wydarzeń kulturalnych i sportowych; udostępnienia w placówkach informacji o zasadach zachowania szczególnej ostrożności oraz zachowania higieny.

GIS apeluje o przestrzeganie zaleceń higieny Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz rekomenduje odstąpienie od organizowania imprez w pomieszczenia zamkniętych powyżej tysiąca uczestników. Uruchomiona jest całodobowa infolinia pod nr 800 190 590, gdzie można dowiedzieć się, jak postępować w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.©℗

Elżbieta Kubera
Fot. Mirosław Winconek

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Heniek
2020-03-09 19:50:54
Tyle się mówi o tym, żeby zwracać uwagę na pierwsze symptomy wirusa, a tu bezmyślność rodziców poraża! Dziecko z gorączką wysyłają do szkoły, aby potencjalnie wszyscy mieli wirusa. To powinno być karalne i to dotkliwie.
Obserwator
2020-03-09 18:44:32
jakby nie było 500+ to by nie mieli za co ...
dziwne
2020-03-09 18:15:06
ludzie wiedzą że jest wirus a jednak pchają się do niemiec, włoch, itd.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA