Środa, 19 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Tłok bez maseczek w komunikacji miejskiej

Data publikacji: 13 października 2020 r. 07:02
Ostatnia aktualizacja: 20 stycznia 2021 r. 10:32
Tłok bez maseczek w komunikacji miejskiej
 

Część mieszkańców Szczecina obawia się podróżowania komunikacją miejską z powodu braku egzekwowania maseczek. „Niestety, często dochodzi do bardzo nieprzyjemnych sytuacji, kiedy pasażer zwraca uwagę drugiej osobie, aby założyła maseczkę ochronną. Kończy się to nierzadko awanturami, wyzwiskami, a w ostateczności wzywaniem policji" - relacjonuje radna Prawa i Sprawiedliwości Agnieszka Kurzawa.

Mieszkańcy uważają, że kontrola w transporcie miejskim jest niewystarczająca. Zdaniem Agnieszki Kurzawy, odpowiedzialnością za tę sytuację nie powinno się obarczać kierowców autobusów i tramwajów.

„Pasażerowie zwracają uwagę, że plakaty wywieszane w pojazdach komunikacji miejskiej są często niszczone, niezabezpieczone i mało wyraźne. Daje się również odczuć brak kontroli przestrzegania zaleceń noszenia maseczek przez pasażerów, jak i liczby osób znajdujących się w pojazdach. Często dochodzi do sytuacji, kiedy to tramwaje i autobusy są zatłoczone. Szczególnie ma to miejsce w godzinach porannych i popołudniowych w związku z poruszaniem się szczecinian do pracy oraz ich powrotem do domu" -

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 58% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 13-10-2020

 

Autor: Karolina Nawrocka 
Fot. Ryszard Pakieser
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

mms231
2020-10-16 08:36:43
No to się wszyscy wyżalili a kontroli w KM dalej nie ma. Tramwaje na Gumieńce w godznach szczytu i rano (nr 10, nr 8) przepełnione, ludzie leżą sobie na plecaach, 20% z maskami na brodzie lub bez. Za tydzień będziemy w czerwonej strefie. Prezydent, Radni i i spółki komunikacyjne oraz straż miejska czują się dobrze.
jest wyjście!
2020-10-14 23:13:18
zamykamy komunikację publiczną i wszyscy będą chodzić pieszo.
pasażerowie
2020-10-14 10:31:55
Więcej ograniczeń wjazdu samochodem to większy tłok w komunikacji miejskiej i większa liczba zachorowań.Proste ale w magistracie tego nad aktywni radni nie rozumieją.Szkoda bo to złe dla mieszkańców
Danuta
2020-10-14 09:51:21
Dzisiaj w autobusie 75 znowu to samo, kupa ludzi bez masek. Dlaczego Straż Miejska nic z tym nie robi?
Do @ do Bezprawnik
2020-10-13 17:08:23
Wszystko się zgadza. Dziś KAŻDY POLAK jest "podejrzany o zachowanie", więc wszystko jest zgodne z prawem.
@do Bezprawnik
2020-10-13 15:35:44
Jeżeli już chcesz być precyzyjny i przywołujesz "jakąś tam" ustawę w oparciu o którą jak tylko ci się wydaje można sankcjonować bezprawne egzekwowanie noszenia masek,to bądź tak uprzejmy cytuj lub komentuj pozostałe jej zapisy a konkretnie art. 46b – jego punktów 1–6 i 8–12.Dowiesz się ,że żaden z ww. zapisów ustawy nie pozwala RM na nałożenie powszechnego obowiązku zasłaniania ust i nosa przez osoby zdrowe. Najbliżej omawianej kwestii, wśród analizowanych zapisów, jest punkt 4 artykułu 46b ustawy, który mówi, iż RM w rozporządzeniu może ustanowić: „...4) obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowania innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie...". Oznacza to, iż obowiązek zasłaniania ust i nosa może zostać nałożony tylko wobec osób chorych i podejrzewanych o zachorowanie. Korzystając z ustawowego słownika znajdującego się w tej samej ustawie, czytając jej art. 2 punkt 21 – dowiadujemy się, że osobą podejrzaną o zakażenie – jest osoba: „...u której nie występują objawy zakażenia ani choroby zakaźnej, która miała styczność ze źródłem zakażenia, a charakter czynnika zakaźnego i okoliczności styczności uzasadniają podejrzenie zakażenia...". Powyższa treść przesądza jednoznacznie, że nie wolno automatycznie traktować każdego obywatela jako osoby podejrzanej o zachorowanie/zakażenie.Tak więc nakaz noszenia-zakrywania jest bez podstawy prawnej a to ni mniej ni więcej oznacza,że jest bezprawne.Więc akademickie interpretowanie rozporządzeń czy ustaw,nie może się przebić do świadomości prawnej społeczeństwa bo jest obarczone błędem.Aby była jasność mówimy o prawnym aspekcie tego sporu a nie społecznym,bo to dwie różne sprawy.Ja wiedząc,że prawnie rygor jest wadliwy ale w interesie społecznym mogę ale nie muszę się godzić z jego wykonalnością.Mogę,ale nie muszę...dwa słowa klucz,które jeżeli rząd by zrozumiał dużo by zmieniły.Nie zmieniają bo "muszę" pod groźbą kary,represji itd itd.Stąd taka a nie inna postawa społeczna i przywołana Konstytucja.
"relacjonuje radna
2020-10-13 14:50:12
Prawa i Sprawiedliwości Agnieszka Kurzawa." To zdaje się pani ugrupowanie rządzi teraz Polską. Więc to również pani jest odpowiedzialna za takie sytuacje. Wasza nieudolność powoduje, że ludzie walczą z ludźmi. Przez kilka miesięcy nie zrobiliście nic, żeby zapobiec temu co dzisiaj mamy. I jeszcze jedno. Nie macie żadnej strategii.
Hela
2020-10-13 14:47:30
Zero tolerancji dla ciemnogrodu bezmaseczkowców. Jeżeli nie ma zaświadczenie od lekarza to karać bez wyjątku. Dla własnej wygody narażają zdrowie nas wszystkich.
@to All
2020-10-13 14:31:44
Odezwała się "jasna masa" sformatowana przez pseudo eks lekarza Jaśkowskiego i jemu podobnych. Pewnie jeszcze jesteś tzw. antyszczepionkowcem i płaskoziemcem, nadzwyczajny głupku. Gdyby takich, jak ty sprzedawali w sklepach, to bym sobie kupił i trzy razy dziennie wpier..l.
do Bezprawnik
2020-10-13 14:06:59
Mylisz się. Wystarczy rozporządzenie, które jest bezpośrednio przypisane do ustawy, a podstawą prawną jest tu przepis § 27 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, wydanego na podstawie art. 46a i 46b pkt 1-6 i 8-12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
hugo
2020-10-13 13:42:44
Ludzie nie noszący maseczek w komunikacji miejskiej chyba nie rozumieją że są potencjalnymi MORDERCAMI osób starszych. Tak, MORDERCAMI. Wbijcie to sobie do tych pustych głów, że jeżeli jesteście bezobjawowo zarażeni koronawirusem i przekażecie go osobie starszej to w pełni świadomie narażacie ją na śmierć.
Bezprawnik
2020-10-13 12:55:44
radna Prawa i Sprawiedliwości zanim kiedykolwiek i cokolwiek publicznie chlapnie by zaistnieć,winna się merytorycznie przygotować.Zostawmy kwestie prawne i kar tym,którzy na tym się znają.Pilnujmy swoich praw Konstytucyjnych a te w tym maseczkowym szaleństwie na razie obnażają rażące łamanie przepisów...władzy.Co zatem mówi Konstytucja-? Władza ma obowiązek działać na podstawie i w granicach prawa. Nakaz noszenia maseczek i inne ograniczenia muszą wynikać z ustawy.Zgodnie z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP jakiekolwiek ograniczenie praw czy wolności człowieka (a takim jest powszechny obowiązek zasłaniania ust oraz nosa) może być ustanowione tylko w ustawie.Ustawa, do której odwołuje się wydawane obecnie obowiązujące rozporządzenie RM z 9 października 2020 r. o ograniczeniach, nie zawiera uprawnienia do nałożenia powszechnego obowiązku zakrywania ust i nosa przez osoby zdrowe – to wtedy regulacje w tym zakresie są bezprawne i w razie nałożenia na ich podstawie mandatów karnych lub innych sankcji sądy winny takie mandaty lub sankcje uchylać.Nie należy rżnąć przysłowiowego głupa lub ostentacyjnie wybiórczo na swój własny użytek jak czyni to władza interpretować prawo.Wystarczy zerknąć do Konstytucji,czego nie uczyniła pani radna.Szkoda bo slogan "prawo i sprawiedliwość" do czegoś zobowiązuje.Inaczej tak jak ta władza jest się kompletnie niewiarygodnym.
Nata
2020-10-13 12:48:27
W tramwajach jadących na Pomorzany i spowrotem brak maseczek u wielu pasażerów. Potrzebne natychmiastowe kontrole Straży Miejskiej.
straszne
2020-10-13 12:18:03
Czytając komentarze przeraża fakt że jest tylu ormowców w narodzie i że rząd doprowadził do stanu w którym ludzie za brak kawałka szmatki na twarzy utopiliby drugiego człowieka w łyżce wody. Opamiętajcie się! Jeśli tak się boicie to nie wychodźcie z domu i czekajcie na szczepionkę.
szanuj kochaj wolność
2020-10-13 12:09:02
W większości tu pragnących i tęskniących za restrykcjami,reżimem i pejczem,polecam albo wyjechać do dowolnego komunistycznego Kraju gdzie ustrój totalitarny o zaostrzonym rygorze będzie waszym zbawieniem np.Korea Płn.albo Chiny.Tam naprawdę będziecie w siódmym niebie a wasze oczekiwania spełnione.Będziecie na gwizdek srac,siadać,spać,non stop pod pejczem.Jeżeli tak bardzo wam tego brakuje-wyjedźcie nie męczcie się i nie zatruwajcie życia innym szczególnie tym którzy za ten Kraj za wolność przelewali krew lub w czasach Komunistycznej władzy PRL za bibułę trafiali do więzień lub siłą wywożeni z Kraju.Doceniajcie to,że żyjecie w Kraju gdzie słowo "wolność" znaczy więcej jak amen w pacierzu.
DYSTANS TO MNIEJ TŁOKU W KOMUNIKACJI
2020-10-13 11:41:16
Zobaczcie co się dzieje w 87 w godzinach 15 -17 .Może Pan Prezydent z radnymi się przejedzie kwarantanna gwarantowana , a wtedy można się poobijać biorąc za nic kasę nas mieszkańców Szczecina.DO ROBOTY ZMNIEJSZYĆ TŁOK WIĘCEJ AUTOBUSÓW A NIE POGRZANYCH INWESTYCJI. Wy z PIS-u też się weźcie do roboty , bo biadolenie nic nie daje szukać rozwiązań dla komunikacji w Szczecinie.
apel
2020-10-13 11:25:24
Kontrole potrzebne szczególnie na trasach autobusów linii 75, jeżdżą tam osoby które nie zakrywają twarzy.
Propozycja
2020-10-13 11:07:13
Wprowadzic Ustawe i Legitymowac tych bez maseczek... oraz wymagac od Nich podpisania Deklaracji ze: jesli ew. zachoruja na Covida-19/20 to beda musieli dodatkowo ponosic Wyzsze Koszta Leczenia wg. NFZ... w Przychodniach jak i Szpitalach !!!
won
2020-10-13 10:59:01
Wywalać tych bez masek i tyle - nie wpuszczać ich do środka.
xx
2020-10-13 10:53:29
Ani razu, w komunikacji miejskiej , nie zauważyłam, by jakieś służby kontrolowały pasażerów pod kątem przestrzegania przepisów. Zero. Ludzie lekceważą przepisy, bo czują się bezkarni; czasem któryś z pasażerów zwróci uwagę, która i tak nie zadziała...tyle histeryzowania z powodu konieczności noszenia maseczek, że staje się to groteskowe. A co mają powiedzieć pracownicy służby zdrowia, zwłaszcza ci blisko zakażonych pacjentów...głupoty, chamstwa i cwaniactwa tyle, że nie wyciągając konsekwencji stoczymy się na samo dno...
No tak
2020-10-13 10:49:00
Jak zawsze Polak najmądrzejszy, zna się na wszystkim. Bo przecież skończył taki lub taka socjologię lub politologię i co mu będzie lekarz specjalista wirusolog się wymądrzał. Przecież dr. Google wie lepiej. Ludzie zmądrzejcie i zacznijcie dbać o siebie i innych.
@ to All
2020-10-13 10:40:59
Twoja ciemnota jest porażająca. Z takim podejściem umrzesz raczej szybko.
hagi
2020-10-13 10:24:22
W "trójkach" to samo. Tłok i sporo ludzi bez masek, albo w maskach na brodach.
amon
2020-10-13 10:24:12
Dlaczego nigdzie nie ma straży miejskiej ani policji w komunikacji? Powinni być też przedstawiciele prawa po cywilnemu. Non stop powinni kontrolować, powinno ich być pełno, na każdym kroku.
@Zero tolerancji
2020-10-13 10:21:32
Chwal się swoją głupotą pustaku!
to All
2020-10-13 10:19:56
Maseczki nie chronią przed wirusami ani nas ani innych ale ciemnej masie sformatowanej przez główne telewizje, nie potrafiącej samodzielnie mysleć ciężko to przetłumaczyć! Mamy społeczeństwo donosicieli, kapusiów i zwyczajnych głupków którzy jak ogłoszą żę mają szczepionkę na covid-19 to jeszcze się w kolejkach po nią ustawią, a później będą umierać!
Zieloni chcą mniej samochodów
2020-10-13 10:00:37
Zieloni wymyślili podwyżki za parkowanie i zwiększenie strefy parkowania.Ich zamiarem miało być zwiększenie liczby pasażerów komunikacji miejskiej.W czasach pandemii to działanie na rzecz wzrostu liczby zachorowań i niestety śmierci najsłabszych.Czy tam w tym magistracie ktoś przewiduje skutki swoich działań?Czy w czasie epiedemii nie powinniśmy starać się o zmniejszenie liczby chorych?
Przepisy
2020-10-13 10:00:14
Może pani radna postarałaby się aby przepisy o maseczkach wprowadzić ustawą a nie rozporządzeniem. Wtedy służby mogłyby działać.
Zero tolerancji
2020-10-13 09:54:20
Wczoraj jeden taki pijaczek bez maski próbował chojraczyć to go na pierwszym przystanku wykopałem z autobusu.
Ciemnogród
2020-10-13 09:28:07
..patrze na te wasze komentarze i ręce opadają. Śmiejecie się, że ciemnogród mieliśmy w średniowieczu. Owszem był, ale dziś media go spotęgowały. Państwo wyhodowało ludzi nie potrafiących myśleć samodzielnie, donosicieli. Noście sobie te maseczki, wasza sprawa. Za pare miesięcy będziecie mieć obfite grzybobranie w płucach, traficie pod respiratory. Każdemu wpiszą COVIDA. Z resztą - będzie to prawda bo Covid ma kilka odmian a "prądki covida" ma wielu z nas od wielu wielu lat. ZUS będzie miał mniej pracy bo zredukuje się liczba osób starszych poprzez "selekcje naturalną". CIEMNY NARODZIE OBUDŹ SIĘ
rock
2020-10-13 09:12:55
Nie przewozić takich bez masek i już ! Nie masz maski- nie jedziesz!
wojtek
2020-10-13 09:09:56
wystarczy podróżować autobusem po prawobrzeżu aby zobaczyć , że mieszzkańcy mają w d...pie maseczki a policji i straży miejskiej nie uświadczysz
faza
2020-10-13 08:55:04
ale jeśnie państwu policji i strażnikom miejskim trudno du.pska ruszyć z ciepłych radiowozów i w ramach PRACY pojeździć komunikacją...
Teresa
2020-10-13 08:41:58
Dziś rano w autobusie linii 53 jadącym od strony stoczni znów mnóstwo osób bez maseczek. Powinny być wzmożone kontrole i to jak najszybciej, bo epidemia rozprzestrzeni się na całe miasto.
wert
2020-10-13 08:20:33
W przypadku stwierdzenia osobnika bez maski motorniczy powinien natychmiast usuwać takiego z pojazdu, a w przypadku oporu zatrzymać pojazd i wezwać Policję oraz nadzór ruchu. Delikwenta bez maski obciążyć karą za wstrzymanie jazdy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA