Czwartek, 18 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Wychodząc z domu, obowiązkowo załóż maseczkę!

Data publikacji: 10 października 2020 r. 00:02
Ostatnia aktualizacja: 10 października 2020 r. 21:48
Wychodząc z domu, obowiązkowo załóż maseczkę!
 

Wychodząc ze sklepu lub tramwaju, nie ściągajmy maseczek z twarzy – od soboty (10 października) bowiem wchodzi przepis zobowiązujący nas do zakrywania nosa i ust również na dworze. Na szczęście nie musimy się jeszcze zakrywać w lesie, parku czy na plaży. Na tzw. terenach zielonych wciąż możemy oddychać pełną piersią. Od soboty obostrzenia strefy żółtej zostają rozszerzone na cały kraj.

Szczecin jest w żółtej strefie już od tygodnia, ale najuciążliwsze obostrzenie z tym związane wchodzi w życie dopiero od jutra. Od soboty mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa praktycznie wszędzie – nie tylko w sklepach, galeriach, komunikacji miejskiej czy urzędach.

Zwolnieni z obowiązku zakrywania ust i nosa

Zdjąć maseczkę będzie nam wolno tylko w lesie, w parku, zieleńcu, ogrodzie botanicznym, ogrodzie zabytkowym i na plaży. Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Takie zachowanie wymusza na nas nowe rozporządzenie Rady Ministrów przygotowane w związku ze stanem epidemii COVID-19. Dokument ten wprowadza m.in. minimalną odległość pomiędzy zgromadzeniami (np. manifestacjami czy przemarszami) – musi wynosić co najmniej 100 metrów.

Zakazane jest ponadto prowadzenie dyskotek i klubów nocnych, a także udostępnianie miejsc do tańczenia w pomieszczeniach i innych przestrzeniach zamkniętych.

W celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania epidemii rząd zdecydował też o zmniejszeniu liczby osób mogących brać udział w przyjęciach ślubnych, komunijnych i stypach. W Szczecinie (i w każdej innej strefie żółtej) w takich imprezach może uczestniczyć najwyżej 75 osób – w strefie czerwonej do 50 osób, a w pozostałej części kraju do 100 osób.

Minister zdrowia poinformował jednak, że to ograniczenie, jako jedyne, wejdzie w życie z tygodniowym opóźnieniem, czyli 17 października. Zwłoka ta jest potrzebna do ewentualnego przeniesienia imprezy i zmiany planów.

Policja zapowiada „zero tolerancji”

Z kolei komendant główny policji zapowiedział wczoraj, że przypadki łamania wprowadzanych właśnie przepisów będą traktowane dużo bardziej „rygorystycznie” niż dotychczas. Jak podkreślił, obecnie 80 proc. interwencji policji kończy się pouczeniami. Od soboty te proporcje mają się zmienić. W myśli motta akcji „zero tolerancji” dla nieprzestrzegających zasad dotyczących zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Osoby niepodporządkowujące się nowym przepisom policjant może ukarać nawet 500-złotowym mandatem. W przypadku odmowy przyjęcia takiego mandatu kierowany będzie wniosek o ukaranie do sądu i do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.

Jak się dowiedzieliśmy, w Szczecinie liczba kontroli już wzrosła. Prowadzone są przez policję w pojazdach komunikacji miejskiej, w sklepach, w galeriach, na kiermaszach… Trzeba się więc liczyć z tym, że w najbliższych dniach liczba mandatów się podwoi.

Resort zdrowia tłumaczy, że obostrzenia i kontrole są wprowadzane z powodu ciągłego wzrostu liczby zachorowań – praktycznie codziennie bite są rekordy zachorowań. W czwartek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 4280 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (informując przy okazji o śmierci 76 zakażonych). To oznacza, że zachorowań znów przybyło, wczorajszy bilans zakażeń jest najwyższy od początku pandemii.

Najwięcej nowych przypadków pochodzi z województwa mazowieckiego, gdzie odnotowano prawie 600 infekcji. W czołówce są jeszcze województwo małopolskie (548) i wielkopolskie (505). Zachodniopomorskie ze 116 dodatnimi wynikami nadal jest (na szczęście) na dole listy, ale oczywiście przekroczenie setki zachorowań na dobę nikogo nie cieszy.

Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie podała wczoraj, że najwięcej zachorowań w naszym regionie odnotowano w powiecie gryfickim, aż 33. Jak zwykle do wielu infekcji doszło też w Koszalinie (14 osób) i w Szczecinie (18).

Przypomnijmy, że powiat trafia do żółtej strefy, kiedy liczba zachorowań w ciągu doby waha się między 6 a 12 na 10 tys. mieszkańców. Jak się dowiedzieliśmy, w Szczecinie liczba zakażeń niewiele przekracza sześć. Niestety statystyki wykazują ciągły ich wzrost. A to może oznaczać, że być może już wkrótce trafimy do strefy czerwonej, a wtedy zaczną nas obowiązywać jeszcze dotkliwsze restrykcje.

Leszek Wójcik

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

SR I WC
2020-10-10 21:35:27
Kulawe prawo. Tym wadliwym rozporządzeniem mogą sobie tyłek wytrzeć
dlaczego znowu nie mogę dodać komentarza?
2020-10-10 20:48:40
oczywiście anytmaseczkowego.
Dlaczego w komunikacji miejskiej nie ma środków do dezynfekcji rąk?
2020-10-10 20:47:41
Dlaczego autobusy i tramwaje nie są dezynfekowane? W gastronomi i sklepach obowiązuje dezynfekcja.
Policja i Sanepid
2020-10-10 19:47:24
Szwagier mój, wyznawca masek wszędzie ,gdzie się da najpierw stracił węch, potem smak i wyszło na koniec ,że covid uderzył . Skuteczność masek jest taka jak stringów zimą .
były pisior
2020-10-10 16:24:01
Co jak co , ale udaje sie rządowi siać zamęt .
Cieszy mnie to
2020-10-10 16:19:02
Że wolni ludzie przejrzeli na oczy i mają w d... te śmieszne nakazy. Reszta ciemnoty maski na twarz i wykonywać posłusznie polecenia prezesa i jego świty.
parodia westernu
2020-10-10 16:01:37
Na osiedlach i dzielnicach poza ścisłym centrum jak było tak jes. Nikt nie przestrzega żadnych zasad i nikt tego nie egzekwuje .SM i Policja widocznie "pracują zdalnie" tak jak Urzędnicy
@ Prosba
2020-10-10 15:42:31
No to spróbuj warchole wyjść teraz bez maseczki np na Jasne Błonia.
bezprawie
2020-10-10 15:11:30
Jedynie osoby chore i starsze noszą maseczki .Na ulicach , w sklepach i przestrzeniach wspólnych nadal mnóstwo osób bez maseczek , ale co się dziwić skoro nikt tego nie kontroluje .W Polsce prawo od 15 w piatek do 8 rano w poniedziałek jest jedynie na papierze
fikcja
2020-10-10 14:14:34
Jak w kwietniu było po kilka zakażeń dziennie to zamknięto ludzi w domach. Jak były setki zakażeń dziennie to rozdawano bony turystyczne i zachęcano do wyjazdu na Wakacje .A teraz panika , że po 5 tys nowych przypadków dziennie . U mnie na placu zabaw przed domem mnóstwo dzieci i rodziców bez maseczek i odstepu
czytelnik
2020-10-10 12:00:57
Nakaz jest bezprawny. Zachęcając do jego przestrzegania Kurier nawołuje do łamania prawa!
Szyderfan
2020-10-10 10:23:17
Noście i przedłużajcie tą pseudopandemie. Im dłużej tym lepiej dla rządu.
@ Prosba
2020-10-10 10:19:13
ot i napisał polski uczony warchołek.
Prosba
2020-10-10 07:50:03
Proszę szympansy, które nie mają pojęcia o stanowieniu prawa aby na forum się nie wypowiadały. Z uprzejmości wyjaśniam im tylko, że rozporządzenie jest akten niższego rzędu w hierarchii aktów prawnych i może być wydane wyłącznie na podstawie ustawy i w zgodzie z nią, jako aktem wyższego rzędu. Obecne rozporządzenie ministra zdrowia, jak i poprzednie dotyczące nakazu noszenia maseczek są z ustawą niezgodne,podobnie jak są niezgodne z konstytucją. Wskazuję, również że w ustawie o zwalczaniu chorób zakaźnych widnieje takowy nakaz ale dotyczy wyłącznie osób chorych oraz mających wyraźne oznaki choroby. Wolnemu, zdrowemu i myślącemu człowiekowi żaden minister czy milicjant nie może kazać założyć maseczki. Nie dajcie się okłamywać tej nachalnej propagandzie!
Rozporządzenie obowiązuje wszystkich
2020-10-10 00:50:16
tak samo jak ustawa. Przykład - rozporządzenie o taksie notarialnej. U notariusza płacisz za sporządzenie aktu na podstawie rozporządzenia.
MIKI
2020-10-10 00:29:15
Znowu rozporządzenie a nie ustawa!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA