sobota, 06 czerwca 2020.
Strona główna > Świat > Polak skazany na 14 lat kolonii karnej za szpiegostwo

Polak skazany na 14 lat kolonii karnej za szpiegostwo [FILM]

Polak skazany na 14 lat kolonii karnej za szpiegostwo
Data publikacji: 2019-06-25 12:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-03 17:48
Wywietleń: 1070 399003

Moskiewski Sąd Miejski skazał we wtorek obywatela polskiego oskarżonego o szpiegostwo na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - poinformowała agencja TASS. Według FSB, skazany próbował organizować przewóz do Polski części do systemów rakietowych S-300.

TASS, powołując się na służby prasowe sądu, podaje, że skazany nazywa się Marian Radzajewski. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, ponieważ sprawie nadano status tajnej. Wyrok nie jest prawomocny i można się od niego odwołać.

Rosyjska agencja przekazała komunikat Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która podała, że funkcjonariusze tych służb zatrzymali Polaka na "gorącym uczynku". Według FSB, polski obywatel "próbował organizować wywiezienie z Federacji Rosyjskiej do Polski produkcji o przeznaczeniu wojskowym, zawierającej informacje stanowiące tajemnicę państwową".

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa - jak pisze agencja RIA - udostępniła we wtorek nagranie wideo, które przedstawia zatrzymanie obywatela polskiego.

- Cudzoziemiec poszukiwał możliwości uzyskania tajnych części zestawu rakietowego S-300 w celu ich późniejszego nielegalnego wywiezienia do Polski - głosi oświadczenie FSB. Służby te utrzymują, że zatrzymanie nastąpiło podczas próby dokonania transakcji.

Oświadczyły też, że w toku śledztwa ustalono, że zatrzymany "działał w interesach polskiej organizacji będącej czołowym dostawcą narodowych sił zbrojnych i służb specjalnych".

Proces rozpoczął się 10 czerwca. Artykuł kodeksu karnego, którego dotyczyły zarzuty wobec polskiego obywatela, przewiduje karę od 12 do 20 lat pozbawienia wolności. TASS podaje, że sprawę karną wszczął i prowadził zarząd FSB w Moskwie i obwodzie moskiewskim.

(PAP)

Na zdjęciu: Budynek główny FSB w Moskwie

Fot. Wikimedia/Mark A. Wilson

Komentarze

Ty tohan-ku
Opanuj sie wreszcie z tym Swoim Wulgaryzmem....! A moze to zwykly zbieracz zlomu... a u Nich to robi zaraz z igly... "Widly" ??
2019-06-30 00:53:57
trohan
"to co"- dzieciaku dojrzej, a potem komentuj. Złapano polskiego szpiega i nikt w Polsce nie protestuje. Miał pecha. A co do tego ma tańszy węgiel. Zajmij się smarku kaszką manną
2019-06-29 09:57:13
to co
PiS i tak będzie masowo sprowadzał węgiel z Rosji
2019-06-27 07:34:03

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie