Wtorek 18 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Skansen pod latarnią morską

Data publikacji: 2020-03-17 23:15
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-12 22:16
Skansen pod latarnią morską
 

Teren wokół latarni morskiej w Niechorzu zmienia swój wygląd. Turyści i miejscowi mieszkańcy przyzwyczaili się już do widoku drewnianego wiatraka, który stanął tu przeszło rok temu i został doprowadzony do stanu używalności.

Zabytkowy wiatrak koźlak powstał w 1848 roku. Przywieziony został nad morze siedem lat temu ze wsi Orkowo w powiecie śremskim i długo czekał na montaż, który został dokończony. Nazwa koźlak pochodzi od tego, że cała konstrukcja stoi na drewnianym obrotowym koźle, który pozwala na obracanie wiatrakiem za pomocą drewnianego dyszla. Wystarczy do tego siła mięśni dwóch mężczyzn.

Warto przypomnieć, że w tym samym miejscu - koło latarni morskiej - stał przed wojną podobny wiatrak, który uległ zniszczeniu. Po wojnie było w Polsce ok. 7 tys. takich obiektów. Dziś ostały się nieliczne, w tym ten niechorski.

W wiatraku, po jego otwarciu, będzie można także obejrzeć proces wypiekania chleba, od momentu przerobu ziarna na mąkę aż po sam końcowy efekt, czyli wypiek. Wiatrak jest elementem większej całości, która tu powstaje. Mowa o parku etnograficznym. Powstał już jeden z

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 59% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 18-03-2020

 

Autor: Mirosław Kwiatkowski
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA