Środa, 04 października 2023 r. 
12 szczecin
REKLAMA

Skansen pod latarnią morską [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 05 marca 2019 r. 18:32
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:34
Skansen pod latarnią morską
Fot. Mirosław Kwiatkowski  

Kolejna atrakcja przybędzie koło latarni morskiej w Niechorzu. Jest tu już muzeum miniatur latarni morskich, motylarnia, muzeum figur woskowych, wystawa klocków Lego, restauracja brazylijska, a teraz zaczyna się budowa skansenu, którego początkiem jest stojący od kilku miesięcy wiatrak koźlak.

2,5 miliona zł otrzymało Stowarzyszenie Miłośników Rybołówstwa Morskiego w Rewalu na budowę parku etnograficznego koło latarni morskiej w Niechorzu. Powstanie tu zespół drewnianych budowli, które będą nawiązywały do minionych lat i pokażą, jak żyli w tamtych latach okoliczni mieszkańcy, głównie rybacy i rolnicy. Przeniesione zostaną tu eksponaty z istniejącego od 1994 roku muzeum w centrum Niechorza.

Będzie można także obejrzeć proces wypiekania chleba od momentu przerobu ziarna na mąkę aż po sam końcowy efekt, czyli wypiek. Od kilku miesięcy stoi tu – przywieziony nad morze sześć lat temu ze wsi Orkowo w powiecie śremskim – zabytkowy wiatrak koźlak, który powstał w 1848 roku. Warto przypomnieć, że w tym samym miejscu koło latarni morskiej stał przed wojną podobny wiatrak, który uległ zniszczeniu. Po wojnie było w Polsce ok. 7 tys. takich obiektów. Dziś ostały się nieliczne.

Koźlak to najstarsza konstrukcja wiatraka, która wsparta była na specjalnym drewnianym „rusztowaniu” zwanym kozłem, mocno przytwierdzonym do podłoża. Za pomocą potężnego dyszla młynarz obracał wiatrakiem w kierunku wiatru. Taki sam dyszel jest w tym wiatraku w Niechorzu. Działają już skrzydła i potężny mechanizm w środku, czyli koła zębate, wał, przeniesienie napędu, żarna oraz łopatki. Jak to wszystko działa, będzie można zobaczyć. Wiele elementów zostało dorobionych, gdyż nie nadawały się do montażu, ale te najważniejsze są autentyczne.

Teraz obok wiatraka zacznie się budowa kolejnych pięciu obiektów architektonicznych, które – jak nam powiedział prezes stowarzyszenia Henryk Gmyrek – powinny powstać do końca 2020 roku. Prace zaczną się po zakończeniu tegorocznych wakacji. Będzie to pierwszy etap budowy, który szacowany jest na ok. 3,8 mln zł. 2,5 mln zł Urząd Marszałkowski przekazał z Europejskiego Funduszu Rozwoju z puli przeznaczonej na wzmocnienie potencjału rekreacyjnego i turystycznego Pomorza Zachodniego. Pozostałe 1,3 mln zł będzie udziałem własnym stowarzyszenia. ©℗

Tekst i fot. Mirosław KWIATKOWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Taa
2019-03-06 11:19:38
Latarnia jest wyżej położona / stoi ! / więc to co niżej jest - pod . Redachtór prawde napisał .
Taa
2019-03-06 07:23:10
Raczej skansen przed lub przy latarni. Bo pod... Sugeruję, że to będzie skansen podziemny. Kwiatkowski... I wszystko jasne

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA