Od 1991 roku Ukraina jest państwem suwerennym. Swoją państwowość musiała budować od podstaw, podobnie jak Polska w 1918 roku. Oba państwa powstały w wyniku rozpadu imperiów, uwolnione od zaborców. Dzieje obu narodów są ze sobą mocno związane. Zapętlały się tragicznie.
Po roku 1991 powoli następowało polsko-ukraińskie porozumienie, kulminację przeżywając w czasie pomarańczowej rewolucji. Później relacje polityczne i społeczne znów zaczęły się psuć. Od kilku lat sytuacja powoli pozytywnie się zmienia. Bliskie praktyczne sąsiedztwo tworzą m.in. Ukraińcy pracujący w Polsce, polscy samorządowcy, którzy działają na Ukrainie, czy polscy studenci wolontariusze pracujący przy porządkowaniu ukraińskich cmentarzy w Polsce Południowo-Wschodniej.
W tym roku minęła 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Placom we Wrocławiu i Warszawie nadano imię ukraińskiego generała Marko Bezruczko, dowódcy obrony Zamościa w wojnie 1920 roku. Jego oddziały odparły atak bolszewików, zdecydowanie przyczyniając się do sukcesu Bitwy Warszawskiej. W Szczecinie też mieszkali Ukraińcy walczący po stronie polskiej w 1920
...