Fakt istnienia przed wojną na Pomorzu Zachodnim pewnej rasy koni zwanej Gryfem Pomorskim nie jest szerzej znany. Można nawet bez żadnej przesady powiedzieć, że wiedzą o tym tylko nieliczni miłośnicy koni i historii.
Miłośnicy jeździectwa na pewno kojarzą polskie rasy koni wierzchowych, takich jak: wielkopolska, małopolska czy śląska. Ich wygląd jest efektem żmudnego i starannego doboru krzyżowaniu różnych ras. Wśród nich była grupa koni przejętych po drugiej wojnie światowej z terenów dawnego Pommern, określana mianem Gryfa Pomorskiego. Co to była za rasa, skąd się ona wzięła i dlaczego została zapomniana?
Gryfy były powiązane z innymi, bardziej znanymi rasami - hanowerską i trakeńską. Ich historia była odzwierciedleniem niespokojnych czasów i wojen przetaczających się przez teren Pomorza Zachodniego. Tak jak rasa hanowerska, Gryfy były grupą koni o starym, średniowiecznym rodowodzie. Ich przodkowie - wierzchowce pomorskiego rycerstwa - nabrali siły i masywnej budowy. W XIX wieku konie te uległy „uszlachetnieniu", a ich sylwetka została „wysmuklona". Nastąpiło to przez krzyżowanie
...