Pierwsze po wojnie szkoły na Pomorzu Zachodnim powstały w maju 1945 roku w powiecie szczecineckim. W Szczecinie rok szkolny 1945/1946 zainaugurowano w niedzielę 2 września, w Szkole Podstawowej nr 1 oraz w I Liceum i Gimnazjum przy al. Piastów.
Małgorzata Machałek pisze, że na terenie ówczesnego Okręgu Pomorze Zachodnie działało wtedy 105 szkół powszechnych. Pracowało w nich ponad stu nauczycieli, uczyło się ponad 5 tysięcy dzieci i młodych ludzi, którzy podczas wojny uczyć się nie mogli. Liczba szkół wciąż rosła. Istniały nieliczne szkoły niemieckie, likwidowane wraz z wysiedlaniem Niemców. W Szczecinie powstały trzy szkoły żydowskie.
Ogromne były kłopoty z pozyskaniem nauczycieli. 20 lipca 1945 roku pełnomocnik rządu na Okręg Pomorze Zachodnie Leonard Borkowicz pisał: „Wskutek złych warunków pracy nauczycielstwo nie zgłasza się do zawodu nauczycielskiego, obejmując inne, lepiej płatne posady".
Po wojnie pierwszym polskim nauczycielem w Kluczewie pod Szczecinkiem był Bronisław Stefanowski, który wracał z robót przymusowych, w Wałczu - Władysław Lemanowicz, niedawny więzień
...