Środa 01 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Pielęgnują puszczę siekierą. Ekolodzy: nadleśnictwo tnie najstarsze drzewa w Puszczy Bukowej

Data publikacji: 2019-09-19 07:01
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-12 22:14
Pielęgnują puszczę siekierą. Ekolodzy: nadleśnictwo tnie najstarsze drzewa w Puszczy Bukowej
 

Ekolodzy alarmują: leśnicy z Nadleśnictwa Gryfino wycinają ponad 150-letnie buki z części Puszczy Bukowej, gdzie rosną najstarsze drzewa na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego. „Weszli w 174-letni drzewostan, który pamięta czasy, kiedy w Polsce szykowano się do powstania styczniowego. Padają jedne z największych buków o obwodzie w pierśnicy nawet 3,3 m, co przekracza wymiary pomnikowe" - piszą na Facebooku członkowie Klubu Kniejołaza.

Nadleśnictwo odpowiada: „To nadinterpretacja i dezinformacja a prawdopodobnie także celowe wprowadzanie opinii publicznej w błąd motywowane chęcią zaistnienia w przestrzeni medialnej".

„Stało się - weszli w 174-letni drzewostan, który pamięta czasy, kiedy w Polsce szykowano się do powstania styczniowego. Padają jedne z największych buków w Puszczy Bukowej o obwodzie w pierśnicy nawet 3,3 m, co przekracza wymiary pomnikowe. Padają równie cenne dla przyrody drzewa dziuplaste, z próchnowiskami i oznaczone E (ekologiczne). To właśnie one stanowią największą wartość przyrodniczą naturalnych lasów, a przez leśników najczęściej określane są

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 19-09-2019

 

Autor: Roman Ciepliński
Fot. Archiwum
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A gdzie byliście jak rzadziło PO
2019-09-22 07:43:18
Wtedy jakos was nie bylo co moze leśnicy niewycinali drzew??? Bahaha kaktus niech mi wyrosnie na dloni jak to prawda. Znałem takiego ekologa ktory ciagle szukał dziury w całym a jego życie to istny bałagan jesli myslicie że ktoś taki bedzie narzucać swoją wizję świata to grubo sie mylicie.
barbara
2019-09-21 21:18:55
Zarząd Lasów Państwowych, drwale, myśliwi - do WYCINKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Wiewórka bez domku
2019-09-21 03:42:55
A może ktoś z powiązanami politycznymi będzie chciał wybudować osiedle i dużo zarobić i trzeba przygotować teren? Albo sprzedaje się drewno by mieć kasę na socjal? Na skalę ogólnopolską może to być sporo pieniędzy.
Viola
2019-09-20 15:49:49
Po to sadzi się drzewa aby można było je potem wycinać. Na tym polega gospodarka leśna.
mieszkaniec
2019-09-20 13:44:36
W sprawię wycinania lasu ogólnie... Proszę się przejechać drogą nr 10 w kierunku do Stargardu. Wycięto i nadal się wycina bardzo duży fragment lasu. Od dłuższego czasu chyba dwóch lat a może i więcej zasadzono około 10% sadzonek, bo ... już więcej sadzonek nie ma. Tak się dzieje w większości wycinany lasach. Zdrowego powietrza i lasu nie kupimy w hipermarketach ..... Pozdrawiam tych, którym zależy na środowisku...nie na pieniądzach, mieszkaniec ziemi. P.S. ...a tłumaczenia "leśników" są dość aroganckie...
@igi
2019-09-19 20:38:32
Ty byłeś w ostatnich latach w jakimś LESIE ?
do @ igi
2019-09-19 20:05:34
"Pieniądz rządzi światem " to jest podstawowa istnienia demokracji liberalnej - przed 30-szu laty zwanej kapitalizmem.
igi
2019-09-19 19:19:31
Lesnicy - karczownicy po prostu z pozyskiwania drewna żyją. Pieniądz rządzi światem a polskie lasy to już jest tylko karykatura lasów
in spe
2019-09-19 19:00:07
Tylu tu obrońców cięcia, rżnięcia i wywożenia drewna do tartaków, więc zmieńmy nazwę, jeśli to nie jest już PUSZCZA, tylko zwykły las gospodarczy. Będzie po problemie.
@?
2019-09-19 16:42:49
Mało tego! Nie zdaje sobie sprawy, że pył z buka, który wdycha leżąc na zerżniętym drzewie jest rakotwórczy. Sama się wykończy. No chyba, że chce zostać ekomęczennicą.
?
2019-09-19 15:21:23
Ta pani co leży tam na tym drzewie już pewnie nie raz usunęła ciążę albo przynajmniej brała udział w marszach za aborcją. To taka POwska hipokryzja . Broń muchy ,broń krzaczka ale dzieci usuwaj.
Ja
2019-09-19 14:46:02
Za te ścięte 150-cio letnie buki dałbym nagane i won z pracy!Jacy jesteście leśnicy?!Szabrownicy!
z prawobrzeża
2019-09-19 13:50:37
Napięcie na linii Klub Kniejołaza a Lasy Państwowe jest nie od dziś, a prowokacyjne akcje to domena działań takich organizacji. Nie przypominam sobie jednak akcji Kniejołazów np. w obronie najbardziej zagrożonego rezerwatu (rowrey/motory/itd) czyli przylegającego do dużych osiedli rezerwatu przyrody Bukowe Zdroje im. Profesora Tadeusza Dominika, gdzie dość często są organizowane różne masowe imprezy (biegi/rajdy/itp.). w chociażby w zredukowaniu takich zjawisk. Jest tam 31 pomników przyrody: 27 dębów 3 buki oraz głaz narzutowy Szwedzki Kamień. Jednak do rzeczy. Klub i jego sympatycy nie mają jednak spektakularnych osiągnięć w zakresie "obrony praw przyrody" bo nie słyszałem o żadnym wygranym postępowaniu administracyjnym, ani karnym przeciwko instytucjom z którymi walczą (bynajmniej się nie chwalą). Tyle lat działalności, a LP nadal legalnie może prowadzić swoją gospodarkę. Jest oczywiście druga strona medalu, bo produkcja leśna, bliskość obszarow zurbanizowanych będą wywoływać presję na udostępnianie terenów i otuliny terenów Puszczy Bukowej coraz większej liczbie mieszkańców. Niemniej prawo w tym zakresie jest o tyle dobrze skonstruwane, że można z niego korzystać w postępowaniach jeśli miałoby dojść do nadużyć. Presja na tereny Puszczy Bukowej zaczęła się to w latach 80 z chwilą powstania wielkich osiedli (Słoneczne, Bukowe, Majowe). Stan pobliskiego rezerwatu na tym nie skorzystał. Na tych osiedlach mieszkają zapewnie Klubowicze. Przypomnijmy, że do niedawna działał też poligon / strzelnica w Podjuchach, przed 2000r powstało też Pole Golfowe (które trzeba nawadniać, a wodociągu nie było w tym czasie). I obecnie znajdzie się czynniki na które nie zwraca się uwagi, ale wzbudza się atencję akcją przytulania drzew. Okaże się, że drzewa nie były pomnikami. Wycinka zgodnie z planem urzoądzania lasu, i tak do kolejnej akcji. Już było o proteście przeciwko oczyszczalni ścieków w Dobrobolu tego gremium fachowców (bo lepiej jak szambo nieoczyszczone zasila okoliczne rowy). Jakie akcje i ich skuteczność taka wartość Klubu.
do PO:pierdujących i zatroskanych
2019-09-19 13:07:07
Cyt. z Kuriera, nadal aktualny gdy chce się doj..ać "pisdzielcom". PO prostu "róbta" tak; "We wtorek Platforma Obywatelska zorganizowała akcję na terenie szpitala w szczecińskich Zdrojach. Był między innymi marszałek Olgierd Geblewicz, poseł Norbert Obrycki i senator Tomasz Grodzki. Politycy w proteście przeciw "lex Szyszko" sadzili drzewa. Jednym z nich był Jan Posłuszny, radny Szczecina. Sadził w proteście dąb, nazwany Janem (na "cześć" ministra Jana Szyszki - red.). Zanim jednak radny w ten sposób skrytykował ustawę, która - jak mówi - pozwala na "niekontrolowaną wycinkę drzew", sam z niej skorzystał. Wyciął drzewa na swojej działce pod Puszczą Wkrzańską."....Tylu was jest aby do..lić PiS-owi więc nie ma problemu.
Do V kolumny
2019-09-19 12:13:53
Jak mam do wyboru ufać w prawidłowość działań polskim leśnikom czy międzynarodowo edukowanym eko-oszołomom, to wybieram polskich leśników. Wszystkim rozdygotanym emocjonalnie eko-lalusiom odpowiadam, że lasy się sadzi, pielęgnuje i EKSPLOATUJE. W Polsce roczne pozyskanie drewna to zaledwie ok. 45% rocznego przyrostu, co oznacza że co roku przybywa w naszym kraju ok.35 mln m3 drewna. To chyba żaden armagedon jak drewna przybywa, prawda? Najbliższy prastary w pień wycięty las znajduje się w Niemczech, gdzie kolidował z budową kopalni węgla brunatnego i dlatego został bez ceregieli wycięty, ale was świadomych szkodników/durniów/pożytecznych bałwanów napuszczono na polskie lasy i polskie porty, w których ostatnio zaatakowano czeski węgiel i międzynarodowe przeładunki. Według mnie to wojna hybrydowa przeciw Polsce, której jesteście świadomie czy nie żołnierzami. Czas chyba na kary!
czytam
2019-09-19 11:52:19
Może w TYM fragmencie tna takie drzewa , ale tam gdzie jeżdżę przez lasy widzę - wszędzie sa nowe nasadzenia . Taki jest cykl produkcyjny . Nie łudżmy się - lasy są eksploatowane planowo . Dojrzałe drzewa są wycinane , a na ich miejsce sadzi się młode . A co do władzy , to czy za po-psl nie chciano ich prywatyzować ? Co wtedy posadzono by po wyprzedaniu dla zysku drewna ? Pokrzywy , czy apartamentowce ?Może trochę zaufania i rzetelnej oceny dzialań LP zamiast histerii . A jak tam sa jakieś pomniki przyrody , to chyba trzeba je zostawić / i tak się robi - czy nie ?/.
Pomorzanin
2019-09-19 11:48:04
Celowe działanie "drwali-urzędasów" z Nadleśnictwa Gryfino, aby obniżyć wartość przyrodniczą Puszczy i zrobić z niej zwykłą plantację i aby ciąć jeszcze więcej w przyszłości. Do tego takie tereny nigdy nie będą już kwalifikować się pod potencjalną ochronę, czyli można ciąć jeszcze więcej i więcej... "Pięknie" wygląda Puszcza - wyręby jeden na drugim, 30cm koleiny po ciężkim sprzęcie na drogach i w ściółce, zniszczone zabytkowe drogi brukowane i mosty (zastępowane potem drogami z gruzu i śmieci), karnistry po płynach technologicznych, plamy olejów... Po co są te rezerwaty i park krajobrazowy? Czego nie zniszczy Nadleśnictowo, zniszczą w przyszłości deweloperzy, którzy już sobie ostrzą ząbki na ten teren...
Myśl
2019-09-19 09:25:23
To realizacja programu ochrony środowiska aktualnej władzy, która z leśników zrobiła zaślepionych drwali. Leśnicy powinni zmienić nazwę na drewnicy, bo dla nich las (w tym puszcza), to tylko drewno. A drewno, to pieniądze. A pieniądze są potrzebne na wysokie zarobki. Co tam dobro środowiska, ważne że my mamy więcej.
xxxyz
2019-09-19 08:41:14
Trwa masowa zagłada lasów.Pomiędzy tymi drzewami w lasach które w pień nie zostały wycięte, można samochodem jeżdzić.Na nic głośne trąbienie o zagrożeniu klimatycznym.Nas to nie dotyczy.My Polacy żyjemy na innej planecie.
Marta
2019-09-19 07:55:18
Kiedyś leśnicy ni wycinali drzew dziuplastych. Co się zmieniło?
forrest
2019-09-19 07:50:03
Nikt ich nie zastopuje. To robi się w puszczy od trzech lat, tak intensywnie. Możemy o tym głośno trąbić, ale to tylko "głos wołającego na puszczy".
Bo
2019-09-19 07:39:17
A gdzie prawo i sprawiedliwość???

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA