Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Ospa w natarciu

Data publikacji: 2019-04-09 06:55
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-09 10:02
Ospa w natarciu
 

W Zachodniopomorskiem przybywa zachorowań na ospę wietrzną. Od początku roku odnotowano ponad 2680 przypadków tej choroby. Najwięcej w rejonie Stargardu, a także na terenie Szczecina oraz w powiatach: koszalińskim, goleniowskim i choszczeńskim. U ponad 20 osób powikłania po ospie były tak poważne, że chorych trzeba było przewieźć do szpitala.

Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Cechą charakterystyczną tego wirusa jest bardzo wysoka zaraźliwość sięgająca 90-95 procent. Na ospę najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym. Pierwsze objawy są podobne do zwykłej infekcji wirusowej – to złe samopoczucie, stan podgorączkowy i ogólne osłabienie. Po kilku dniach na skórze pojawia się swędząca wysypka.

– Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym lub droga kropelkowa. Zakażenie szerzy się także pośrednio przez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzielinami z dróg oddechowych chorej osoby – podkreśla Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. I dodaje, że

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 68% treści.

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 09-04-2019

 

Autor Żaneta Wróblewska
Fot. Robert Wojciechowski 
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ