Wojnę o prawdę o zbrodni w Katyniu prowadzono zarówno w Polsce, jak i na Zachodzie już od momentu jej ujawnienia w kwietniu 1943 r. Jej nowy etap rozpoczął się po wygranej przez komunistów walce o władzę w Polsce.
Jeszcze w latach 1945-1946, mimo oficjalnej wersji dotyczącej mordu w Katyniu, którą przyjęły polskie władze (tzw. ustalenia Komisji Nikołaja Burdenki obarczającej winą za zbrodnię Niemców), w prasie udawało się czasami, np. w ogłoszeniach drobnych, przemycać informacje o zaginionych polskich oficerach w obozach w Starobielsku, Kozielsku, Ostaszkowie czy innych miejscach. We wrocławskim „Słowie Polskim" w 1947 r. wydrukowano ogłoszenie: „POWRACAJĄCY Z ROSJI - kto wie cokolwiek o losach AUGUSTYNA FLAKA lat 34 stud. wet. we Lwowie przebywającego do r. 1945 w obozie w Charkowie? Proszę o wiadomość Flakówna Janina, Wrocław 12, ul. Kotsisa 10 m. 4".
Odwołania do Katynia miały też miejsce podczas referendum z czerwca 1946 r. i wyborów ze stycznia 1947 r., kiedy na kartach do głosowania wpisywano odwołania do Katynia. W następnych latach w
...Autor: Sebastian LIGARSKI, Grzegorz MAJCHRZAK