Poniedziałek 20 września 2021r. 
REKLAMA

Dęby w niepamięci? Usychające ślady historii

Data publikacji: 2020-08-26 16:43
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-20 10:31
Dęby w niepamięci? Usychające ślady historii
 

To jeden z najbardziej znaczących projektów stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość. Realizowany na terenie Cmentarza Centralnego. Mowa o „Drzewkach pamięci", z których część teraz usycha, a dwa właśnie zostały zdewastowane.

Pomysłodawcą tak szczególnego projektu jest Andrzej Łazowski, prezes Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość. Od przeszło dekady, każdego roku tuż przed 1 listopada, zachęca do wspominania wielkich postaci Szczecina. Jak bowiem tłumaczy: „Szczecin po przejęciu przez Polaków stał się miastem wędrowców, którzy przybywali tu z różnych stron Rzeczypospolitej, z emigracji, ze strzaskanej wojną Europy. W pierwszych latach powojennych wszyscy byli tu tułaczami w poszukiwaniu swego miejsca. Dziś mieszka w Szczecinie już piąte pokolenie Polaków, a dla wielu z nich jest to miasto rodzinne. Ale byli i wciąż są wśród szczecinian tacy, dla których strony rodzinne są gdzie indziej, daleko od miasta, w którym spędzili życie, któremu poświęcili swe siły, talent i zapał i w którym na zawsze pozostawili cząstkę siebie".

Historyczną pamięć o owych artystach, naukowcach,

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 70% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 26-08-2020

 

Autor: Arleta Nalewajko
Fot. Andrzej Łazowski
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bronek
2020-08-26 18:51:52
Bronek Komorowski też sadził dęby tysiąclecia a potem usychały.Każda taka inicjatywa jest dobra bo i sposób upamiętnienia i osoby upamiętnione są wartościowe.Ale dlaczego wszystko kończy się na paru zdjęciach.Co robią służby komunalne na Cmentarzu?
green
2020-08-26 16:58:07
Ktoś posadził, kto ma dbać? Idąc z lewej strony zajazdu Szmaragd też jest kilka drzewek, które ktoś posadził, a nie było już później ogrodnika do podlania.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ