wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Z szacunkiem dla mogił

Z szacunkiem dla mogił

Z szacunkiem dla mogił
Data publikacji: 2020-08-11 12:39
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-12 10:56
Wywietleń: 1699 468570

Gdy przed tygodniem pokazaliśmy poruszające kadry zaniedbanych mogił z kwatery 95., Czytelnicy zaczęli wskazywać kolejne – równie zapomniane – z Cmentarza Centralnego. Najczęściej dziecięcą, w najstarszej części nekropolii, a także 107. – na tzw. terenie popoligonowym.

Pani Anna (dane do wiadomości redakcji) nie kryła goryczy:

– Niemal 60 lat temu pochowałam swe nowo narodzone dziecko. Od tego czasu regularnie opłacam jego mogiłę. Ostatnio 120 zł, a teraz kazano mi zapłacić 450 zł. Zaniemówiłam, bo nie spodziewałam się aż tak dużej kwoty. Skąd taka kalkulacja? Rozumiem, gdyby za to choć sprzątali dziecięce kwatery. Niestety, nic z tego. Nawet trudno na nie dojść, bo porządnej drogi nie ma.

Podobnie przygnębiona była pani Krystyna (dane do wiadomości redakcji), która w 2006 r. pochowała mamę w kwaterze 107 C.

– Tutaj wiele grobów jest pozapadanych. Co tylko potęguje obraz grozy, jaki w odwiedzających spoczywających tu bliskich budzi zaniedbanie tejże kwatery. Wszystkie mogiły toną w chaszczach ostów, pokrzyw i lebiody. Tak nie powinno być na cmentarzu, który jest zabytkiem i „parkiem umarłych” – komentowała.

Przypomnijmy: „ZUK na bieżąco stara się kosić miejsca «swoje», tzn. alejki lub często uczęszczane szlaki. Nie dotyczy to jednak prywatnych i opłaconych kwater, którymi nie interesuje się rodzina”. W związku z takim uzasadnieniem dla widocznego zaniedbania kwater największej szczecińskiej nekropolii, radna Edyta Łongiewska-Wijas (Niezrzeszona) zwróciła się do prezydenta Szczecina z wnioskiem o „zmianę zasad funkcjonowania ZUK na takie, które umożliwią jednostce zadbanie o miejsca szczególnie widoczne i dostępne na Cmentarzu Centralnym – niezależnie od zainteresowania (lub nie) rodziny, która kwaterę opłaciła”. Odpowiedzi na tę interpelację jeszcze nie ma. ©℗

(an)

Na zdjęciu: Jak widać, realia kwatery 107 C – na tzw. terenie popoligonowym, pomiędzy II a III bramą od strony ul. Ku Słońcu – są poruszające. 

Fot. CZYTELNICZKA

„Cmentarze to miejsca wyjątkowe. To ogrody pamięci. Jednym z piękniejszych w Europie jest właśnie Cmentarz Centralny w Szczecinie. Lecz jak każdy ogród wymaga pielęgnacji. Zapominając o podstawowych czynnościach pielęgnacji zieleni (koszenie, przycinanie, usuwanie chwastów) – nie można mówić o pielęgnowaniu pamięci ludzi. (…) Nie możemy więc usprawiedliwiać zaniedbanych i niewykoszonych ścieżek czy kwater brakiem zainteresowania rodziny. Zarządzanie 100-letnią nekropolią, wzorowaną na najlepszych europejskich wzorcach – Wiednia i Hamburga – wymaga dbałości o wizerunek mimo okoliczności, jakimi magistrat uzasadnia zaniedbanie. Zwłaszcza że chodzi o zaniedbanie terenów znajdujących się w najbliższej okolicy wejścia na Cmentarz Centralny” – napisała radna Edyta łongiewska-Wijas w interpelacji skierowanej do prezydenta Szczecina.

Z szacunkiem dla mogił Z szacunkiem dla mogił Z szacunkiem dla mogił Z szacunkiem dla mogił

Komentarze

gareth
Lenistwo ludzi nie zna granic. Nawet własnych grobów nie chce im się sprzątać.
2020-08-12 10:40:05
@Ula
Na razie to Ty się zasłaniasz koronawirusem. Rusz się wreszcie na cmentarz i posprzątaj groby bliskich. Wstyd jak to wygląda.
2020-08-12 10:30:59
prawda
Miasto wygląda jak trzeci świat. Oszczędzają na sprzątaniu, koszeniu traw, które mają w wielu miejscach po metr wysokości. Siedliska kleszczy i robali prawie wszędzie. Władca oszczędza bo chce mieć pieniądze na dalsze psucie miasta i swoje kolejne nietrafione inwestycje.
2020-08-12 09:40:07
Ula
Ile można się zasłaniać koronawirusem? Urząd powinien w końcu zabrać się do roboty. W szczególności koalicja rządząca miastem z platformą na czele.
2020-08-12 09:09:58
@Halinka
Kpiną to jesteś Ty, bo nie chce Ci się ruszyć, żeby posprzątać grobów własnej rodziny.
2020-08-12 06:57:08
Halinka
Kpiną jest jak jest zarządzane miasto przez platformę z krzystkiem
2020-08-11 23:10:44
tylko to pomoże
należy natychmiast wprowadzić przymusowe opryski chwastobójcze dla opuszczonych mogił.
2020-08-11 21:10:05
Wiola
Pani Krystynce ręce odmawiają czy jak. Jak się opiekuje grobem to do roboty. A biadolenie to do najwyższego. Nikt nie zmusza do opieki Pokrzywkę można zabrać. Za darmo.
2020-08-11 20:59:42
Ewelina
Pani radna dużo mówi mało robi. Bardzo mało robi. A właściwie nic. Zero. Ale to rodzinne. Zero zainteresowania tylko hejt i informacje z Wikipedii.
2020-08-11 20:30:44
Pionierzy Szczecina na CC
Gdzie jesteśmy Anno. Szukaj nas wytrwale.... a w końcu znajdziesz, ale nie tam gdzie myślisz.
2020-08-11 19:48:18
Do Ela
Ty sama jesteś tragiczna. Wybierz się wreszcie na groby bliskich i posprzątaj tam, bo przynosisz wstyd swojej rodzinie.
2020-08-11 19:46:35
Do ala66 kolejna riposta
Pokaż. Chcę zobaczyć zdjęcia zarośniętych kwater pionierów miasta przy bramie głównej CC. Czekam. Zrób to przez prasę, jak ostatnio. Chcę się zdziwić jak każdy kto zna trochę nasz cmentarz!
2020-08-11 19:32:48
Ela
Co ostatnio wyrabia platforma z krzystkiem to jakaś tragedia
2020-08-11 19:05:01
ala66
Służę zdjęciami.
2020-08-11 18:53:25
Adam
Do Pani Anny. 420 zł za 20 lat. To 21 zł. na rok, 1,75 na miesiąc. Za ile wylewasz darmowej wody w ramach pielęgnacji grobu. Ile wywalasz zniczy, kwiatów i chwastów, które sprząta Gmina. Za darmo i jak myślisz kto za to płaci. To nie przytułek dla ubogich. Pamięć kosztuje niestety, czy to się komuś podoba czy nie. Dzierżawisz kobieto miejsce i dlatego albo płacisz albo Cię licytują i likwidują. I tyle
2020-08-11 18:44:18
Alina
Wstyd i tyle. Ktoś kto nie opiekuje się otoczeniem grobu licząc na kogoś innego nie zasługuje na szacunek. Państwo nasze nie wszystko za Was załatwi NIEROBY!
2020-08-11 18:15:50
ck
Polska normalność.... Może czas skończyć z dużymi nagrobkami a zastąpić je płytami na poziomie ziemi. Wtedy ciągnik ZUK z kosiarką skosi równo i szybko i będzie ladnie. Ja jestem ostatnim w "moim" miasteczku co to chodzi i pielęgnuje groby rodziny. Raz pokazałem ze potrafię i teraz nikt inny z rodziny się nie kwapi do czyszczenia, do napraw, do wymiany pomników bo się sypią. Kilka lat temu "pękłem" i zamiast czyszczenia ręcznego chodzę z opryskiwaczem i środkiem chemicznym paląc zielsko. Były jakieś uwagi i oburzenia od rodziny ze to niegodne, to zaproponowałem im aby sami sprzątali, od razu ucichli. Po mnie już nikt tego czyścic nie będzie, bo nikt z kuzynów ani kuzynek grobów naszych wspólnych dziadków, ani ich rodziców (a moich ciotek i wujków) nie czyści. Chryzantem na groby nie noszą, bo przecież co roku ja kupuję, to po co? Tak ich nauczyłem i to się im podoba. Moje dzieci wyjechały z miasteczka i nawet na 1-go listopada nie zawsze przyjeżdżają. Takie życie. A jakieś tam tradycje.... W Szczecinie jest tak samo, młodzi mają to w tyłku, a starzy pomarli. Wystarczy jeden grób nie czyszczony i chwasty zaraz przerzucą się na wszystkie obok, nawet te pielęgnowane. A zresztą co to za cmentarz, gdzie są groby przedwojennych mieszkańców tego miasta?. Czy ktoś je pielęgnuje? Nie, to na tamtych zniszczonych po wojnie grobach pochowano nowych.
2020-08-11 17:02:49
Krzysztof
Szkoda słów. Tak wygląda pamięć opiekunów grobów za pamięć bliskich. To może jeszcze ZUK ma czyścić te groby bo pobiera opłatę za utrzymanie cmentarza? Cmentarza a nie grobów. Pani Krystyna ma chyba spaczony umysł.
2020-08-11 16:53:26
Do ala66
Pionierów przy bramie głównej??? Gdzie tam te groby??? Żenada jeśli chodzi o znajomość CC!!!
2020-08-11 16:38:43
ala66
Zobaczcie jak wyglądają groby pionierów przy Bramie Głównej.Większość zarośnięta!
2020-08-11 15:19:13
sok z ZUKA
przecież na zdjęciach widać że zarośnięte są groby nie alejki
2020-08-11 14:33:19
Eris
Może pani radna-bezradna sama pojedzie i wysprząta te groby, skoro ją tak bardzo ta kwestia uwiera?
2020-08-11 14:13:55
porada
Szanowna Pani, ZUK za panią grobu nie posprząta. To obowiązek członków rodziny zmarłego. Ludzie myślą, że jak sobie marmurową płytę położą to już nic przy grobie robić nie trzeba.
2020-08-11 14:04:30
piter
Podstawowe pytanie to czy te groby uwidocznione na zdjęciach są opłacone? Bo jak nie, to likwidacja i do widzenia. Wiele osób czeka na miejsca na Cmentarzu Centralnym i z pewnością lepiej zadbają o groby bliskich.
2020-08-11 13:50:02
Teresa
Groby trzeba sprzątać, a nie wylewać swoje żale na łamach gazety. Wziąć miotełkę, zamieść naokoło, jakby ziemia była zagrabiona to żadne chaszcze by nie rosły. Widać że groby odwiedzane raz na rok, od wielkiego święta.
2020-08-11 13:41:25
nie rozumiem
Jak rodzina zmarłego może nie dbać o grób. Lenistwo czy brak czasu.
2020-08-11 13:31:08
~skandal
A to ludzie mają kosić trawę i wycinać chaszcze przy alejkach? A od czego są służby porządkowe?
2020-08-11 12:59:08
Jadzia
I tak wszystko się wali a zieleń niszczeje i dziczeje.Tylko koalicja rządząca zajmuje się polityką a nie zadaniami miejskimi
2020-08-11 12:52:17
skandal
Ludzie nie dbają o groby swoich bliskich. Wstyd.
2020-08-11 12:43:00