Poniedziałek 25 października 2021r. 
REKLAMA

Czas pielgrzymowania

Data publikacji: 2019-07-27 15:33
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-12 22:13
Czas pielgrzymowania
Pielgrzymka na Jasną Górę Fot. Dariusz Gorajski  

Zjawisko pielgrzymowania, czyli podróżowania do miejsc świętych, także do grobów męczenników, było znane już od starożytności. Słowo pielgrzym (nazywany też pątnikiem) pochodzi od łacińskiego peregrinus - oznaczającego cudzoziemca, a może poprawniej to osoba, która wiele podróżowała po świecie.

Pielgrzymowano w starożytnej Grecji, Egipcie, Rzymie. Również na Bliskim Wschodzie - już od II wieku - do Ziemi Świętej. W czasach średniowiecza w Europie rozpoczęto pielgrzymować do grobu św. Jakuba Apostoła w Hiszpanii i do grobu św. Piotra w Rzymie. Zjawisko pielgrzymowania znane jest też w krajach muzułmańskich, jak choćby największa pielgrzymka do Mekki.

W Polsce pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy na hasło „pielgrzymka", to Częstochowa i Jasna Góra z jej kultem wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. Z początkiem kultu rozpoczęło się też pielgrzymowanie. Najstarsza udokumentowana pielgrzymka odbyła się w 1629 roku. Jak podają kroniki, pątnicy z Gliwic przeszli drogę do Częstochowy w dowód wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 82% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 26-07-2019

 

Autor: Adrian Bednarski
Fot. Dariusz Gorajski, Adrian Bednarski, Wikipedia
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ