sobota, 21 września 2019.
Strona główna > Kraj > 40 lat temu rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

40 lat temu rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski [FILM]

40 lat temu rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski
Data publikacji: 2019-06-02 07:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-04 07:38
Wywietleń: 814 394149

40 lat temu, w dniach 2–10 czerwca 1979 r., odbyła się pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Miała ona znaczenie nie tylko dla wolności Kościoła w zniewolonym kraju, lecz również pośrednio przyczyniła się do odzyskania przez Polskę swobód demokratycznych.

– Kłamstwa komunizmu, który atomizował ludzi, pokonała pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w 1979 roku – ocenił w rozmowie prezes IPN Jarosław Szarek. – Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski miała fundamentalne znaczenie dla Polski i jej losów w XX wieku. To był jeden z najważniejszych momentów naszej historii i naszych zmagań z władzą komunistyczną w Polsce. Te dziewięć dni wolności były czasem zderzenia z władzami PRL, które musiały się skonfrontować ze słowami prawdy papieża o Polsce i Polakach" - powiedział PAP Szarek.

Prezes IPN podkreślił, że najważniejszym efektem wizyty papieża było "policzenie się" Polaków i zrozumienie, że wspólnie mogą pokonać komunizm.

– Rok później powstaje Solidarność – wielomilionowy ruch społeczny, który podważył hegemonię komunistycznych władz. Waga tej pielgrzymki jest nie do przecenienia, także w wymiarze międzynarodowym – zaznaczył prezes.

Film: PAP

Szarek podkreślił, że słowa papieża wygłoszone w czerwcu 1979 r. były zapowiedzią kolejnych ważnych dla historii wydarzeń: powstania Solidarności, przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, upadku muru berlińskiego i dalszej integracji europejskiej.

- Komunizm był kłamstwem, atomizował ludzi, tymczasem ta pielgrzymka pokazała Polakom ilu ich jest, ta pielgrzymka była swoistym "głosowaniem" za odrzuceniem komunistycznego systemu. Jan Paweł II był dla komunistów zagrożeniem. Polityka władz, czy to w Moskwie czy w Warszawie, skupiała się na przemilczeniu jego słów oraz pomniejszaniu jego roli – dodał prezes IPN.  

Kolejny raz Jan Paweł II przyjechał do Polski w 1983 r., gdy w Polsce trwał stan wojenny. Pielgrzymka papieża z czerwca 1987 r., która przebiegała pod hasłem "Do końca ich umiłował", w ocenie historyków stała się istotnym elementem podstawy przyszłej transformacji ustrojowej.

(pap)

Film: PAP

Komentarze

Ed
Ciekawe czy już wtedy chronił pedofilów
2019-06-04 07:28:01
No i ta Swieta wypowiedz
Nie lekajcie sie... !!!
2019-06-03 12:03:12
Odp. do... I
Obchodzi przede wszystkim Katolikow...! A Ateistow Nie musi, tak jak na Rusi ??
2019-06-03 00:05:32
I
kogo to obchodzi?
2019-06-02 15:03:00

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie