środa, 28 października 2020.
Strona główna > Blogi > Kazimierz Jordan > Szlaban na chomika

Szlaban na chomika

Wywietleń: 279
Próba zmiany ustawy o ochronie zwierząt wywarła (i wywiera oraz jeszcze wywierać będzie) nadspodziewanie duży wpływ na życie polityczne w naszym kraju. Pomijając rozmaite aspekty, konteksty i niuanse tego wpływu i tego życia, smuci fakt jak bardzo przesłaniają one meritum sprawy.

Większość spraw, które próbuje się tą ustawą uregulować, rozstrzygana powinna być przez Inspekcję Weterynaryjną. Instytucja ta dokładnie rok temu obchodziła 100-lecie swego istnienia, przyjmowała wtedy listy gratulacyjne od najwyższych władz (prezydent, premier), a teraz okazuje się, że trzeba ją wyręczyć, pilnie interweniować i wprowadzać różne zakazy ustawowo. A przecież to Inspekcja Weterynaryjna miała pilnować, by zwierzęta w Polsce traktowane były przez ludzi w sposób humanitarny, z należytym poszanowaniem. Czy ona nie daje sobie z tym rady?

Proponowane nowe zapisy oburzyły polskich rolników nie tylko dlatego, że uderzają w finanse  niektórych z nich, ale dlatego, że w swej wymowie stanowią wotum nieufności wobec całego środowiska. Jakby ktoś powiedział: „trzeba im pewnych działań zakazać, bo robią przy tym tak złe rzeczy, że nawet nie da się ich upilnować”. Może nikt nie powiedział tak wprost, ale przecież to w tle brzmi głośno i wyraźnie.

Na pewno są takie hodowle zwierząt futerkowych w Polsce, gdzie zwierzęta te nie żyją w ciągłym udręczeniu i mają warunki lepsze od zwierząt na fermach z drobiem czy trzodą chlewną. Być może częściej bywa odwrotnie, ale nie należy wszystkiego wrzucać pod jedną kategorię i stawiać wszystkich w to zamieszanych pod pręgierzem. Od tego jest Inspekcja Weterynaryjna, aby sprawdzać, interweniować i wymuszać poszanowanie prawa oraz godności zwierzęcego życia.

I jeszcze ciekawym novum będzie zakaz zbywania zwierząt osobom małoletnim. Jakoś o tym się nie mówi, toteż małoletni nie wiedzą, nie idą w protesty i nie oburzają się, że dostaną szlaban na chomika, świnkę morską czy złotą rybkę… 

Kazimierz JORDAN

Komentarze

@Nonsens
Art. 1. W ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 638) wprowadza się następujące zmiany: w art. 10a: a) w ust. 1: dodaje się pkt 4 w brzmieniu:„4) zbywania zwierząt domowych małoletnim.”,
2020-10-17 23:37:51
Nonsens
Autor chyba nie czytał projektu ustawy, skoro wypisuje takie bzdury. Bo o nieumiejętność czytania ze zrozumieniem nie śmiem podejrzewać.
2020-10-17 20:19:57

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Kazimierz Jordan

Kazimierz Jordan, dziennikarz "Kuriera Szczecińskiego"

Ostatnie wpisy

Archiwum