Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Zmiany w przepisach dotyczących seniorów

Data publikacji: 2025-01-08 11:19
Ostatnia aktualizacja: 2025-01-08 11:19

Od 2025 roku wdowy i wdowcy w Polsce będą mogli łączyć rentę rodzinną z innymi świadczeniami, takimi jak emerytura czy renta z tytułu niezdolności do pracy. Wysokość dodatkowego świadczenia wyniesie początkowo 15 proc., a od 2027 roku wzrośnie do 25 procent.

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce nastąpią zmiany dotyczące wypłaty świadczeń dla wdów i wdowców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat, w którym przedstawia nowe zasady zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Wdowy i wdowcy, którzy mają prawo do renty rodzinnej, będą mogli łączyć ją z innymi świadczeniami, takimi jak emerytura czy renta z tytułu niezdolności do pracy.

Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń (ERWD) będzie dostępny od 1 stycznia 2025 r. na stronie internetowej ZUS oraz we wszystkich placówkach ZUS.

Wdowy i wdowcy będą mieli możliwość wyboru między:
• otrzymaniem 100 procent renty rodzinnej oraz 15 proc. własnego świadczenia, lub
• otrzymaniem 100 procent własnego świadczenia oraz 15 proc. renty rodzinnej.

Co więcej, od 1 stycznia 2027 r. procent drugiego świadczenia wzrośnie z 15 proc. do 25 procent.

Do renty rodzinnej zalicza się nie tylko świadczenia wypłacane przez ZUS, ale także renty rodzinne wypłacane przez inne organy emerytalno-rentowe, w tym renty rolnicze, wojskowe oraz policyjne. Zasady te dotyczą również osób, które mają prawo do:
• specjalnej emerytury lub renty przyznanej przez Prezesa Rady Ministrów,
• świadczenia honorowego przyznanego w związku z ukończeniem 100 lat.

Wdowy i wdowcy, którzy spełniają dodatkowe warunki, mogą otrzymywać także inne świadczenia, takie jak renta z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. W takim przypadku możliwe są trzy warianty wypłat:

• 100 proc. renty rodzinnej, 15 proc. emerytury oraz 50 proc. renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego,
• 100 proc. emerytury, 15 proc. renty rodzinnej oraz 50 proc. renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego,
• 100 proc. renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego, 15 proc. renty rodzinnej oraz 50 proc. emerytury.

Aby otrzymywać świadczenia w zbiegu z rentą rodzinną, osoba uprawniona musi spełnić określone warunki:

• mieć co najmniej 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni),
• do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
• nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż po ukończeniu 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni),
• nie pozostawać w nowym związku małżeńskim.

ZUS będzie wypłacał świadczenia w zbiegu z rentą rodzinną od miesiąca złożenia wniosku, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku. Suma świadczeń w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury.

Kolejna zmiana — seniorzy będą mogli zarobić więcej. Wzrosną limity dorabiania.

Dorabianie jest popularne wśród świadczeniobiorców. Prawo na to pozwala, a jeśli stan zdrowia seniora jest dobry, taka aktywność może przynosić korzyści nie tylko materialne. — Bez żadnych ograniczeń, od grudnia będą mogli miesięcznie zarobić do kwoty 5713,20 zł brutto, co stanowi 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W przypadku, gdy miesięczny przychód przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli kwotę 10 610,20 zł brutto, wypłata świadczenia może zostać zawieszona.

Limity bezpiecznego dorabiania zmieniają się cztery razy w roku – w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. Informacje dotyczą okresów od grudnia 2023 do grudnia 2024 (grudzień 2024 – luty 2025). Limity dorabiania to widełki 70-130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Komunikat w sprawie tego wynagrodzenia ogłasza Prezes GUS.

prawnik Joanna ŚWIĄTEK-WOJNAROWSKA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500