Od 17 czerwca zakłady ubezpieczeń uzyskają dostęp do informacji o historii mandatów i punktach karnych. Możliwe to będzie za pośrednictwem narzędzi Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dla tych, którzy często popełniają wykroczenia, może to oznaczać drastyczną podwyżkę wysokości składki OC.
Celem tych zmian jest dokładniejsze szacowanie ryzyka związanego z zawarciem polisy OC. Historia mandatów i punktów karnych będzie dodatkową daną braną pod uwagę przy wyliczaniu stawki OC.
Nowe przepisy jedynie umożliwiają przekazywanie informacji o mandatach ubezpieczycielom. W żaden sposób nie zmuszają ich do korzystania z tych danych i brania ich pod uwagę przy szacowaniu stawki OC. Nie ma również żadnych regulacji mówiących o wpływie otrzymanych mandatów i punktów karnych na wysokość stawki. Wszystko będzie zależało od indywidualnej polityki każdego z ubezpieczycieli.
Największe zwyżki, sięgające nawet setek procent, mogą dotyczyć mandatów za jazdę po alkoholu, drastycznego przekraczania prędkości w terenie zabudowanym czy wyprzedzania na pasach.
Jakie dane uzyska ubezpieczyciel po zmianach?
Przepisy ustawy określają, że dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców pozwoli ubezpieczycielowi uzyskać informacje o:
– sumie punktów przypisanych za naruszenia na podstawie prawomocnego rozstrzygnięcia,
– sumie punktów, które zostaną ostatecznie przypisane w przypadku potwierdzenia naruszenia prawomocnym rozstrzygnięciem,
– nazwie naruszenia przepisów ruchu drogowego – kwalifikacji prawnej, rodzaju czynu, dacie, godzinie i miejscu jego popełnienia, liczbie punktów przypisanych za naruszenia na podstawie prawomocnego rozstrzygnięcia, a także informacji o liczbie punktów, które zostaną ostatecznie przypisane w przypadku potwierdzenia naruszenia prawomocnym rozstrzygnięciem,
– nazwie podmiotu rejestrującego naruszenie,
– danych pojazdu, którym popełniono naruszenie – rodzaj, markę, model, numer rejestracyjny oraz – w przypadku pojazdów zarejestrowanych za granicą – kraj rejestracji pojazdu,
– rodzaju prawomocnego rozstrzygnięcia.
Warto także pamiętać, że od 17 września 2022 r. punkty karne usuwane są z Centralnej Ewidencji Kierowców po dwóch latach, ale pod warunkiem uiszczenia grzywny. Oznacza to, że ten dwuletni termin, po upływie którego punkty znikną z konta kierowcy, liczony będzie dopiero po opłaceniu mandatu.
Ubezpieczyciel dowie się też o niektórych wykroczeniach. Są to:
– przestępstwa, o których mowa w Kodeksie karnym, m.in.: spowodowanie katastrofy, nieumyślne spowodowanie wypadku, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzenie pojazdu bez uprawnień.
– wykroczenia, o których mowa w Kodeksie wykroczeń, m.in.: spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wykroczenia przeciwko pieszym, jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, prowadzenie nieoświetlonego pojazdu, tamowanie ruchu, niepodporządkowanie się znakom, ograniczeniu prędkości, nieudzielenie pomocy, prowadzenie bez uprawnień, nielegalne dopuszczenie do ruchu, naruszenie innych przepisów prawa ruchu drogowego, naruszenie przepisów związanych z przejazdami kolejowymi lub nieostrożność poza drogą publiczną.
Jak nowe regulacje wpłyną na praktyki zakładów ubezpieczeń? Czas pokaże. ©℗
prawnik Joanna ŚWIĄTEK-WOJNAROWSKA