Wyczekiwany urlop nie zawsze przebiega zgodnie z planem. Co zrobić, gdy zdarzy się wypadek, hospitalizacja lub choroba dziecka? Jak te sytuacje wpływają na prawo do urlopu? Czy na urlopie można otrzymać zasiłek chorobowy lub skorzystać z opieki na dziecko? – wyjaśniamy.
Podstawowym uprawnieniem wynikającym z Kodeksu pracy jest prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Jego celem jest odpoczynek i regeneracja sił pracownika. To, w jaki sposób spędzasz swój urlop od pracy, zależy tylko od Ciebie. Równie dobrze możesz wyjechać za miasto, na wakacje za granicę, ale i remontować mieszkanie. Co stanie się, jeśli zachorujesz w czasie urlopu wypoczynkowego? Jak to wygląda z punktu widzenia Kodeksu pracy? Czy choroba przerywa urlop wypoczynkowy? Jak chronić się przed ryzykiem ponoszenia kosztów leczenia, jeśli do choroby na urlopie dojdzie za granicą?
Zwolnienie lekarskie a urlop
Jeśli podczas urlopu wypoczynkowego pracownik ulegnie wypadkowi lub zachoruje i otrzyma zwolnienie lekarskie, jego urlop zostaje przerwany. W takiej sytuacji pozostała część urlopu musi być udzielona przez pracodawcę w terminie późniejszym zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Jeżeli pracownik zachoruje podczas urlopu, jego urlop zostanie przerwany, a niewykorzystane dni urlopu zostaną udzielone w terminie późniejszym.
Prawo do świadczeń z tytułu choroby lub wypadku na urlopie
Jeśli pracownik zachoruje na urlopie, pracodawca powinien wypłacić mu wynagrodzenie urlopowe za wykorzystane dni urlopu. Za okres zwolnienia lekarskiego pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy z ZUS.
Wynagrodzenie chorobowe przysługuje z art. 92 Kodeksu pracy:
Do 33 dni w roku kalendarzowym, jeśli pracownik nie ma ukończonych 50 lat.
Do 14 dni w roku kalendarzowym – w przypadku pracownika, który ukończył 50 lat.
Po przekroczeniu tych okresów pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Zasady wypłaty wynagrodzenia chorobowego
Wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy są wypłacane za każdy dzień orzeczonej niezdolności do pracy, nawet jeśli są to dni wolne od pracy (np. niedziela lub święto). Wysokość wynagrodzenia chorobowego wynosi zazwyczaj 80% wynagrodzenia, również w przypadku choroby lub wypadku na urlopie.
Zwolnienie lekarskie na dziecko a urlop
Zwolnienie lekarskie na dziecko lub innego członka rodziny nie przerywa urlopu pracownika i nie powoduje obowiązku pracodawcy do udzielenia go w innym terminie. Jedynie, jeśli dziecko zachoruje przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego, pracownik może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, co pozwoli mu przesunąć urlop na późniejszy termin.
Choroba w tracie wyjazdu zagranicznego
Choroba w trakcie urlopu a koszty leczenia – czy ubezpieczenie turystyczne je pokrywa?
Zdarza się, że do choroby danej osoby dochodzi podczas urlopu, jaki spędza w innym kraju. Jeśli obawiasz się takiej sytuacji, musisz wiedzieć, kto pokrywa koszty leczenia w takiej sytuacji i w jakim stopniu. Czy biuro podróży przejmie na siebie odpowiedzialność? Częściowo w ramach obowiązkowej polisy turystycznej. Jeśli podróżujesz na własną rękę za granicę, zapewnij sobie odpowiednie ubezpieczenie.
Podstawową ochronę przed ryzykiem zachorowania i ponoszeniem w związku z tym kosztów leczenia zapewnić może Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – karta EKUZ. Pozwala ona bezpłatnie korzystać z usług medycznych w trakcie pobytu w większości krajów znajdujących się w Europie. Pamiętaj, że karta EKUZ jest darmowa i możesz ją uzyskać w dowolnej placówce Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zapewnia ona pokrycie kosztów leczenia przy zachorowaniu na urlopie w publicznych placówkach zdrowia. Korzystasz z ich usług na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju.
Karta EKUZ nie zadziała, jednak jeśli np. wyjeżdżasz na urlop do Egiptu czy Tunezji i wielu innych miejsc. Nie pokryje kosztów rehabilitacji, transportu medycznego czy prywatnych usług medycznych i leków.
Inaczej będzie w przypadku prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Choroba na urlopie może skomplikować Twoje plany, ale nie musi wymuszać ponoszenia wysokich kosztów leczenia z własnej kieszeni. Wybierz odpowiednią polisę turystyczną, która zwykle w pakiecie uwzględnia co najmniej koszty leczenia do ustalonej sumy gwarancyjnej. Świadczenia obejmowane ubezpieczeniem turystycznym mogą dotyczyć m.in. odszkodowania z tytułu zaistnienia nieszczęśliwego wypadku lub odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.
Oczywiście takie sytuacje uważamy za wyjątki od wspaniałego i niczym niezmąconego wypoczynku, jakiego Państwu życzymy!
prawnik Joanna ŚWIĄTEK-WOJNAROWSKA