piątek, 26 lutego 2021r.

Zdradziecki walec miłości

„Walec naszej ciężkiej pracy wciąż się toczy” – oświadczyła rzecznik PiS Anita Czerwińska. Po czym i po kim się toczy, nie powiedziała.

Ja bym do takiego walca nie chciał być zaproszony. Nawet jeśli byłby to – choćby zważywszy na płeć rzecznika – biały walc.

* * *

W słynnej piosence Wojciecha Młynarskiego o walcu – choć nie w rytmie walca – śpiewało się, że „przyjdzie walec i wyrówna”. A w finale refrenu: „i wyró…” (czy może raczej „i wyru…”). Piosenka była oczywiście polityczna i metaforyczna. Mówiła o PRL, w którym jedni robotę spieprzyli, lecz mieli to w poważaniu, bo drudzy co spieprzone wyrównywali walcem. Tyle że przy okazji rozwalając wszystko.

Wraca nowe? Oj, wraca. Idzie, jedzie. A nawet się już toczy.

* * *

Ciężkie boje europosłanki Beaty Szydło o stanowisko w Brukseli skończyły się wstydliwą (była jedynym kandydatem), na dodatek dwukrotną porażką.

Trudno się dziwić, zważywszy na jej wcześniejsze przejawy miłości do UE. Że wspomnę tylko chowanie po magazynach – i pod pulpit ławy poselskiej, na pierwszym posiedzeniu w Brukseli – unijnych flag, blokowanie wyboru Timmermansa, pamiętny sprzeciw (1:27) przy wyborze Tuska.

Ale w biało-czerwonej drużynie Beaty Szydło sprzeciw wobec jej kandydatury uznano za zdradę. I powtarzano słowo „zdrada” z dramatycznym błyskiem w oku, przy każdej okazji.

Szkoda, że nie przypomniano sobie starego polskiego przysłowia: „Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie”.

A w nowej wersji: „Jak Beata Unii, tak Unia jej podwójni”. Na końcu tego bon motu można sobie oczywiście dodać „e”, a nawet „ee!”, i machnąć ręką.

* * *

A mówiąc bardziej serio.

To nie zdrada, panie i panowie, to polityka. Coś za coś, ale i cios za cios.

* * *

Trwają pląsy wyborcze PSL. A że Stronnictwo Ludowe wycięło sobie w ich trakcie – zapewne wycinając hołubca – koalicjantów, Koalicja Polska, tworzona przez ludowców, zapowiada się interesująco. Bo niby z kim miałaby to być koalicja?

Na razie wygląda na to, że Pawlaka z Sawickim i Kosiniaka z Kamyszem.

* * *

Reforma edukacji najlepiej udała się w Stalowej Woli i w Łapach.

Tak przynajmniej można było wnioskować po konferencji prasowej Ministra Edukacji Narodowej, na której wystąpili reprezentanci wyżej wymienionych miejscowości, informując, że w ich miastach przy naborze do szkół nie ma żadnych problemów. Łapy zaś reprezentowała pani dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych, w którym miejsc dla uczniów jest nawet więcej niż więcej.

A wszystko to dzięki nim, działaczom i samorządowcom PiS. I ich woli. Stalowej Woli, oczywiście. Wznieśmy więc okrzyk: Łapy precz! Od reformy.

* * *

Wspomniany wyżej minister, nasz nowy prawdziwy MEN, Dariusz Piontkowski, też chwalił reformę, i to w TVN. Mówiąc między innymi, że udała się ona w liceum „imieniem” Staszica.

Jak na ministra edukacji słabo tą wypowiedzią wypadł z j. polskiego.

Imieniem to można szkołę nazwać. A kiedy już nazwana zostanie, to wtedy jest nie „imieniem” (np. Staszica), ale „imienia”.

Nie chcę być przesadnie złośliwy (choć troszkę tu jednak będę, przepraszam z góry), ale może błąd ortograficzny w nazwisku Pana Ministra (Piontkowski? Piątkowski!) rzutuje czasem na jego wypowiedzi?

* * *

Zwątpiłem ostatecznie, przyznaję się do porażki. Nie ma już co się upierać, że słowo spolegliwy – stworzone niegdyś dla polszczyzny przez prof. Władysława Tatarkiewicza – znaczy: godny zaufania, ten, na którym można polegać.

Nie ma już komu tego tłumaczyć, a i na kogo się powoływać, bo oto sama prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzata Gersdorf, prawnik i kobieta z klasą, występując w „Faktach po Faktach”, słowa „spolegliwy” – w różnych gramatycznych wariantach – użyła aż siedem razy i siedem razy, niestety, zrobiła to błędnie, w znaczeniu paskudnie potocznym, według którego spolegliwy to ktoś słaby, ten, kto się ugina pod naciskiem.

A przecież język polski ma już na to słowo: uległy. A za nim inne, jemu pokrewne: podległy, ustępliwy, miękki, bojaźliwy.

No cóż, pani prezes SN, tak dotąd nieuległa wobec władzy, uległa i legła pod naporem językowego błędu. Przyjmując więc ów język po niej, rzec można ze smutkiem, że Małgorzata Gersdorf stała się jednak spolegliwa – tyle że wobec złej polszczyzny.

* * *

Prawo i Sprawiedliwość pokazało swoje jedynki. Tak się teraz mówi stomatologicznie i politycznie zarazem.

Prezes Jarosław Kaczyński, pokazując (prezentując z mównicy) jedynki wyborcze swej partii, ujawnił, że jedynką w okręgu podwarszawskim będzie MIROSŁAW Błaszczak. Pomyłka? Zapewne.

Bywają jednak tzw. pomyłki freudowskie.

Aż strach pomyśleć, tyle poświęceń dla Wodza, tyle szeptów do Ucha Prezesa, a tu Mariusz przestaje być Mariuszem!

* * *

Jasne, na kartce, z której Prezes czytał, imiona były pewnie tylko pierwszą literą, więc Prezes ujrzał przed sobą napis: „M. Błaszczak”. Ale żeby zapomniał, co się – i kto się – za tym M. kryje? I ile to M. dla niego i Partii znaczy!? Po tylu latach?!

Cała Polska przecież pamięta to M.! „M jak Miłość”.

* * *

Na onet.pl można zawsze polegać. W dziale Sport taki anons do tekstu przed pucharowym występem mistrza Polski w piłce nożnej – Piasta Gliwice: „Piast pisze historię na oczach kibiców”.

Aua!

Tortura tym boleśniejsza, że odpadł z pucharowej rywalizacji w głupich okolicznościach.

ADL

Komentarze

Drogi Romku
2019-07-25 21:42:53
pudło, zostały ci jeszcze dwa ataki, powodzenia.
PiSzcząca bida
2019-07-25 13:56:14
@ „PO_etę“ PO_krąciło - upał? Chyba bardziej ciebie pokręciło. Jeżeli tekst pana Redaktora to wypociny, to twój komentarz to jest bełkot bez sensu. A to uporczywe wstawianie "PO" to symptom poważnej choroby umysłowej. Zgłoś się do jakiejś POradni, może ci POmogą.
@ :)))
2019-07-25 11:46:07
Wierzysz w to? No to się możesz bardzo zdziwić.
Romek
2019-07-25 11:35:48
@DFP "różnica miedzy mną i redaktorem ADL jest taka że: po pierwsze ja Polsce dobrze życzę, po drugie jestem przeciw PiS ale wiem dlaczego i powodem nie jest tu niski wzrost prezesa czy jego antycypowane kompleksy..." Aha, czyli ADL nie życzy Polsce dobrze? To jest akurat logika pisowska, bo według osób z tej partii dobrze życzyć Polsce może tylko ten, kto popiera PiS. Rozumiem też, że ADL nie wie dlaczego jest przeciw PiS? To też teza ryzykowna, jeśli czyta się to, co autor pisze na co dzień... @- Pisze Pan(?) o sobie?
:)))
2019-07-25 10:32:22
Pan redaktor musi strasznie się męczyć. A tu nadchodzi kolejna kadencja PiS, a może i dwie następne.
-
2019-07-25 06:59:37
Jednak wychowania nie da się wykorzenić. To, co wyniesione z domu, zostaje do końca życia...
DFP
2019-07-24 19:02:21
czyli podwójny facepalm - też nie lubię PiS ale różnica miedzy mną i redaktorem ADL jest taka że: po pierwsze ja Polsce dobrze życzę, po drugie jestem przeciw PiS ale wiem dlaczego i powodem nie jest tu niski wzrost prezesa czy jego antycypowane kompleksy... jeszcze kilka "wpisów" redaktora ADL i będzie robił konkurencję kapeli "100 TVarzy Grzybiarzy" i ich największemu przebojowi "Przej**ane" - to będzie tryumf woli europejskiego intelektualisty nad hartującą się stalą. PS alternatywa dla twórczości "100 TVarzy Grzybiarzy" wydaje się być artysta "CreamPolo" - a Europa z miłością walcuje nas twórczością wybitnych artystów pokroju "Zanger Rinus Dijkstra" - "Met Romana Op De Scooter"... PS1 Polegajmy na onet.pl jak na Zawiszy albo i bardziej...
no cóż
2019-07-24 12:37:16
Szydło kompromitował się w Polsce, teraz skompromitowała się w Brukseli. Ale przecież "jej się to należy".
„PO_etę“ PO_krąciło - upał?
2019-07-24 09:55:13
.. PO_ucza; „Imieniem to można szkołę nazwać. A kiedy już nazwana zostanie, to wtedy jest nie „imieniem” (np. Staszica), ale „imienia”............Na wstępie swych wy_PO_cin przytacza i pisze; „Walec naszej ciężkiej pracy wciąż się toczy” („biega“ w tym wypadku o maszynę, rzecz.)....Nawija dalej „Ja bym do takiego walca nie chciał być zaproszony. Nawet jeśli byłby to – choćby zważywszy na płeć rzecznika – biały walc“.....Ten „PO_eta“ nie chciałby być zaproszony do kabiny walca (pierwsze zdanie w „poetyckim utworze“) lub zatańczyć „biały walc“ (drugie zdanie w „poetyckim utworze“)........PO_eta nie jest zdecydowany - PO_jeździć czy PO_tańczyć?....No PO_możecie?

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ